EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-12-2021 09:30   Güncelleme : 28-12-2021 09:30

Groseri İndirim Sessizliğini Koruyor

Groseri İndirim Sessizliğini Koruyor


Türk lirasının döviz karşısında değer kazanmasıyla birlikte indirim haberleri gelmeye devam ediyor. Büyük marketzincirleri Migros ve CarrefourSa da indirime gittiklerini duyurdu. 

Adana’nın devlerinden ve pazarın önemli bir kısmını elinde tutan Groseri bu konuda sessizliğini koruyor. Marketler zinciri herhangi bir indirime gidecek mi, bunu Adana kamuoyuyla paylaşacak mı?

Aynı soru BİM, A101 ve ŞOK marketler için de geçerli. 

Migros yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“İndirimler hızla rafa yansımaya başladı. Üreticilerle yoğun görüşmeler yaparak indirimli fiyatları uyguluyoruz. Tüketicinin rahatlaması için girdi düşüşü beklemeden tedarik ettiğimiz meyve-sebzelerde kendi kaynaklarımızdan karşılanmak üzere, tüm meyve-sebzelerde bütün mağazalarımızda yüzde 10 indirim uygulanmaya başlandı. Ayrıca 5 litrelik Migros ayçiçekyağı 109 TL’ye indi. Ürünlere yenileri de eklenmektedir. İndirimlerde anahtar konumunda olan üreticilerin, kurlar düşüp stabil oldukça öngörüsü netleşecektir. Bu da perakendecilerin fiyatlarına indirimler olarak yansıyacaktır. Üreticilerin yaptığı indirimlerin yanında ambalaj girdisi gibi maliyetlerde kontrol altına alınabilirse indirimler daha da etkinleşecektir. Migros’ta üretici ve tedarikçinin indirim yapması ile tüketicinin alım gücü ve aile bütçesini bir an önce ferahlatmak için un, yağ, şeker gibi temel ürün ve ihtiyaçlar dahil tüm ürünlerdeki indirimler hiç bekletilmeden aynı gün içinde etiketlere yansıtılmaktadır.”

YÜZDE 30 İNDİRİM

Carrefoursa da yüzde 30’a varan indirimleri reyonlarına yansıttığını duyurdu:

“Tedarikçilerimize gönderdiğimiz bilgilendirme yazısında dövizkurundaki düşüşe dikkat çekerek kendilerinden tedarik fiyatlarını 20 Kasım 2021 tarihi öncesindeki kur seviyesine göre güncellemelerini talep ettik. Biz de bu indirimi derhal reyon fiyatlarımıza yansıtmayı taahhüt ediyoruz. Reyonlarımızdaki Carrefour ve belirli markalardaki süt, ayçiçek yağı, kaşar peyniri, domates salçası su, maden suyu, tere yağ, tost peyniri, ıslak havlu, makarna çeşitleri, çay, zeytinyağı, un, pirinç, deterjan, kâğıt havlu, tuvalet kâğıdı ile domates, ayva, avokado ve karnabaharda 30’a varan indirim gerçekleştiriyoruz.”