GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-12-2021 09:13   Güncelleme : 29-12-2021 09:13

Hedefini Yüzde 30 Gerçekleştirebildi

Hedefini Yüzde 30 Gerçekleştirebildi
 
Kayyum idaresindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi, 173 maddeden oluşan 2020 yılına yönelik hedefler listesinin yüzde 70’ini hayata geçiremedi. Kente yönelik hiçbir iş yapmadığı gerekçesiyle eleştirilen (Adana eski Valisi) Mardin Valisi Mahmut Demirtaş'ın başkanlık koltuğunda oturduğu idare, “Vatandaşlardan gelen şikâyetlerin azaltılması” ve “Afet planı hazırlanması” işlerini de kapsayan toplam 123 hedefin gerçekleştirilememe nedenine, “Covid-19 salgını” ile açıkladı.
 
HER ŞEY VİRÜSE BAĞLANDI
Pandemi gerekçesiyle yarım bırakılan ya da hiç başlanmayan hedefler arasında, salgının engel olamayacağı hedefler de yer aldı. İdare, “Verilen canlı hayvan desteği sayısı, destek sağlanan çiftçi sayısı, bilinçlendirmeye yönelik basılan materyal sayısı, hazırlanan proje sayısı, döşenen parke sayısı” ile “Sosyal yaşam evlerinden faydalanan kişi sayısı, kentin acil afet eylem planının tamamlanma oranı” gibi hedeflerin de aralarında yer aldığı 123 hedefi gerçekleştirilememesini, “Covid-19’un olumsuz etkilerine” dayandırdı.
GERÇEKÇİ OLMAYAN HEDEFLER
Raporlar, idarenin gerçekçi olmayan hedefler koyduğunu da gözler önüne serdi. İdare, personelin bilgi ve becerilerinin artırılması için 2020 yılında online eğitimler verme kararı aldı. Yılın sonunda belirlediği hedefe ulaşamayan idarenin, online eğitim için gerekli altyapısının bulunmadığı belirlendi. Belediye de kendi koyduğu hedefteki başarısızlığı, “Online eğitim altyapımız yok” diyerek açıklamaya çalıştı.İki dönem kayyum idaresinde yönetilen belediye, mali kaynak yetersizliği ve borçların fazlalığından da yakındı. Faaliyet raporunda, “Komşu ülkelerle olan istikrarsız ilişkiler” de belediyeyi tehdit eden unsurlar arasında sıralandı.