EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-12-2021 11:01   Güncelleme : 30-12-2021 11:01

“Torunlarımızdan Harçlık İster Durumdayız”

“Torunlarımızdan Harçlık İster Durumdayız”


CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube’sini ziyaret ederek, Şube Başkanı Ali Vuranay ve emekli vatandaşlarla bir araya geldi. Emeklilerin sorunlarını dinleyen Bulut, “Açlık sınırının altında sefalet ücretiyle yaşamaya mahkûm edilen emeklilerin, maaşları zamlar karşısında kuşa döndü. Emekliler açlığa mahkumedilemez” dedi. İktidarın, yanlış ekonomi politikalarıyla paranın değerini pula çevirdiğini kaydeden Bulut, emekli maaşlarına asgari ücrete yapılan oranda zam yapılmasının vebayram ikramiyelerinin artırılmasının zorunluluk haline geldiğini belirtti. 

EN AZ YÜZDE 50 ZAM İSTİYORUZ 

Şube Başkanı Ali Vuranay da CHP’li Bulut’a emeklilerin taleplerini şöyle sıraladı:

Asgari ücrete %50 oranında zam yapıldı. En az asgari ücretteki zam oranı kadar emeklilerimizin de hakkı. Seyyanen zamla beraber %25 artı enflasyon oranında maaşlarımızın iyileştirilmesini istiyoruz. Ancak böylelikle emeklilerin rahatbir nefes alacağını düşünüyoruz. Ancak hükümet maalesef emekli zammından hiç söz etmiyor. 

TÜİK KATSAYIYI DÜŞÜRÜYOR

Vuranay, “Asgari ücretin altında maaş alan var mı? En düşük emekli maaşı ne kadar?” sorusuna da şu cevabı verdi:

En düşük emekli maaşı 1500 lira. Geçinemiyoruz. 1500 TLmaaş alanlar çocuklarının ellerine bakıyor. Emeklilerin büyük bir çoğunluğu torunlarına harçlık vereceklerine, torunlarından harçlık istiyor. 1500-1700-1800 lira geçim standartlarının çok çok altında bir rakam. Geçim standartlarının rakamlarınıTÜİK belirliyor. Emeklilere yapılan en büyük kötülüklerden bir tanesi. Katsayıyı düşürüyor, 1500 liradan maaş bağlanıyor. Vatandaş, 9000 bin gün prim yatırmış ağlıyor. Sabah esnaf gezisi yaptım. Esnaf, “25-26 yıl prim yatırdım, 9 bin prim günüm vardı. 1300 lira maaş bağlandı, şu an iyileştirmeyle 1500 lira yapıldı” diyor.

TORUNLARIMIZDAN HARÇLIK İSTER DURUMA GELDİK

Esnaf emeklisi ne kadar yüksek yatırırsa yatırsın katsayıyı düşürdüğü için maaşlar düşük bağlanıyor. Ama genele baktığımızda maaşlar ortalama 1500-1600 liradır. Emekli perişan durumda. Asgari ücretle yıllarca çalışmış. Ben 27 sene çalıştım, 2800 lira maaş alıyorum. Bu geçim standartlarının çok altında bir rakam. Bugün asgari ücretle çalışanlar da bizim insanlarımız. Onların daha iyi olmasını isterim ama asgari ücretlinin çok altında kaldık. Emeklilerimiz çoğunluğu asgari ücretin altında maaş alıyor. Torunlarımıza harçlık vermeye yer ararken, torunlarımızdan harçlık ister duruma geldik. Emeklilerimiz çoğunluğu asgari ücretin altında maaş alanlardır.