YAŞAM
Giriş Tarihi : 06-01-2022 19:13   Güncelleme : 06-01-2022 19:13

Necah Barutçu’nun Adı Yaşatılacak

Necah Barutçu’nun Adı Yaşatılacak

 

Adana Rotary Kulüpleri bu yıl ve önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceği ortak ‘Intercity Toplantıları’nı, 5 Ocak Rotary geçmiş dönem başkanlığını yapmış olan ve geçtiğimiz Ekim ayında hayatını kaybeden Diş Hekimi Necah Barutçu adıyla yapmaya karar verdi. Bu çerçevede gerçekleştirilen Adana Rotary Kulüpleri ortak toplantısının ilkinde 5 Ocak Adana’nın işgalden kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlandı. Adana’da yer alan tüm Rotary kulüp yönetici ve üyelerinin hazır bulunduğu Sheraton Otel’deki etkinliğe çok sayıda kitabı bulunan Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Naim Babüroğlu konuşmacı olarak katıldı.

5 Ocak Rotary Kulübü Başkanı Füsun Eminoğlu, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, kulüplerinin adını Adana’nın kurtuluş gününden aldığını belirterek, “Bu anlamlı günde Adana’daki tüm Rotary kulüpleriyle birlikte anlamlı bir organizasyona imza atıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bir asır önce tüm imkansızlıklara rağmen hayatları pahasına bize ülke emanet edenleri saygıyla minnetle anıyoruz. Ülkemizi işgalden kurtaran ve Cumhuriyet armağan eden büyük önder Atatürk’ü anlayarak, O’nun belirtiği gibi bilimle, çağdaşlıkla, üreterek anmaya devam edeceğiz” dedi.    

Toplantıya konuşmacı ve onur konuğu olarak davet edilen Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Naim Babüroğlu “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu sunumunda, Adananın düşman işgalinden kurtuluşunun tarihi boyutları ve o günlerde yaşanan zorlukları anlattı. Atatürk’ün az bilinen özelliklerini ‘Tarihin Kıskandığı Lider’ başlığıyla sunan Babüroğlu, davetlilere duygu dolu anlar yaşattı.  

Konuşması büyük bir coşkuyla marşlar ve bayraklar eşliğinde dinlenen Babüroğlu, gecenin sonunda Cumhuriyet’in Sonbaharı-Beni Hatırlayınız¨ (2016), ¨Çanakkale 1915- Almanların büyük Tuzağı¨ (2017), ¨Kemalyeri¨ (2017), ¨Sakarya 22 Gün 22 Gece¨ (2020) ve “Tarihin Kıskandığı Lider” (2021) adlı kitaplarını imzaladı.