GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-01-2022 10:07   Güncelleme : 07-01-2022 10:14

Adanalı, Vali Elban’a Müteşekkirdir!

Adanalı, Vali Elban’a Müteşekkirdir!

 

Bu yılki Adana'nın kurtuluş yıldönümü kutlama etkinliklerine bambaşka bir gözle-ruhla bakılmalı. 

Farkındasınız; 100 yılda, sadece bir kez ayağımıza gelen onur ve gururdu. Dolayısıyla rutinin dışına çıkıldı ve Adana’nın tüm değerleri sorumluluğu paylaştı. 

Sıradan bir kutlama gerçekleştirmek yerine hem kente hem de 5 Ocak’a ayrı bir anlam kazandırıldı. 

Belediyenin eline kalsaydı, sanırım böylesine kapsamlı  bir program gerçekleştirilemezdi. Bunu küçümsemek adına değil, Adana Valisi Süleyman Elban’ın hakkını teslim etmek adına söylüyorum. 

Yaz aylarından itibaren oluşturulmaya başlanan Adana’nın kurtuluşunun 100. yıl kutlama programı; Vali Elban’ın birçok kesimden fikir alıp uygun gördüklerini hayata geçirme becerisini sergilemesinin eseri oldu. 

Belediyeler, Odalar, STK’lar, özel okullar ve üniversiteler Süleyman Elban’ın istişare yeteneğini ortaya koymasıyla birliktelik kavramını Yürütme Kurulu’nda taçlandırdılar. 

Kişilerin değil devletin Valisi olma karakterinden asla taviz vermeyen, 5 Ocak’ta kenti ortak paydada buluşturan Süleyman Elban’a müteşekkir olmamak mümkün mü!

Başta O olmak üzere herkesin emeklerine sağlık. 

Etkinliklerin parçası özel okullar bağlamında da Gündoğdu Vakfı’na ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gökhan Gündoğdu’ya ayrı bir paragraf açmak gerekecek. 

Gündoğdu Vakfı, sosyal medya üzerinden 5 Ocak‘a atıfta bulunan, anımsatan paylaşımlarına aylar öncesinden start verdi. Sergiler, bastırılan ‘kurtuluşa özel’ hatıra pulları 5 Ocak’ın 100. yılını adeta ölümsüzleştirdi. Kutlamalar zincirinin ateşleyicisi oldu! 

Burada satırlara sığamayacak etkinliklere tek tek yer verebilmemiz elbette mümkün değil. 

Ancak bir tanesi daha vardı ki; şahsen gururumu okşadı. 

3 bin 628 metre uzunluğunda Türk Bayrağının Adana’da dolaştırılması ve Türkiye rekorunu eline geçirmesi 100. yıl coşkumuzu katladı. Dev bayrak için Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç başta olmak üzere ATO, Borsa ve OSB’ye kent halkı adına minnettarım. 

Övgü yazılarını pek fazla beceremiyorum, elimden bu kadarı geldi. 

Ancak, Atatürk’ün önderliğinde direne direne Toroslardan Çukurova’ya inen kurtuluşun kahramanlarını 100 yıl sonra yüreğimizi ısıtacak bir şekilde hatırlatanları bu kalp asla unutmayacak. 

Bir dipnot düşmeden de edemeyeceğim. 

Yazının girişinde belirttiğim gibi 100 yılda gelen bir onur günümüzdü. Programın yoğunluğundan ötürü sosyal medyada aksayan trafiğe öncelik tanımak, eleştirmek hoş olmadı. 

3 bin 628 metrelik bayrağımızı taşımak için 5 saat boyunca ayakta duran 6 bin 500 öğrenciyi unutmayınız. Bu kentin kurtuluş hikayesinde savaşarak ölenleri, gazi olanları, hayatını tehlikeye atanları saymıyorum bile. 

Ayıp ettiniz.

ALİ PEKMEZCİ