DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-01-2022 11:00   Güncelleme : 08-01-2022 11:04

Heykelini Yıktılar, Adı Adana’da Yaşatılıyor

Heykelini Yıktılar, Adı Adana’da Yaşatılıyor

 

Kazakistan'ın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nden ayrılmasından sonra yönetime gelen ve ailesiyle birlikte ülkede ciddi bir kontrol sağlayan Nursultan Nazarbayev'in ülkesinde siyasi kriz sürerken başka bir ülkeye kaçtığı iddia edildi.

Rusya'nın önde gelen gazetelerinden Kommersant'ın haber sitesi Orda'nın Kazak edisyonundan aktardığına göre Nazarbayev'le birlikte kızları ve onların aileleri de ülkeyi terk etti.

Nazarbayev'in küçük kardeşi Bolat'ın ise hala ülkede olduğu ifade edildi.

"Siyasi krizin başlangıcından bu yana hem yetkililerini hem de devlet televizyonlarının Nazarbayev'in adını anmadığını unutmamak gerek" denildi.

Kazakistan'da akaryakıt zammına karşı başlayan eylemler hükümet karşıtı protestolara dönüşmüştü. Eylemlerde şu ana kadar 26 protestocu öldürüldü. Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev cuma günü güvenlik güçlerine "uyarı yapmadan ateş açma" yetkisi vermişti. 

ADI, ADANA’DAKİ CADDEDE YAŞATILIYOR 

Hüseyin Sözlü’nün Belediye Başkanlığı döneminde, Mayıs 2015’de Adana’da bir caddeye Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ismi verildi.

Türkiye ve Kazakistan arasındaki kardeşlik ve dostluk bağlarının pekiştirilmesi amacıyla Kazakistan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev’in de katıldığı bir törenle Kazakistan Cumhurbaşkan Nursultan Nazarbayev’in ismi TEM otoyolu hastaneler kavşağı çıkışı ile Altun Bulvar arasında yeni açılan caddeye verildi.

Sözlü, açılışta “Nur Sultan Aga Türk Dünyası fikrine inanan, turancı ideale sahip, onu yaşatmak ve yüceltmek noktasında Türk dünyasının işbirliğine, geliştirmeye çaba sarf eden bir kardeş ülkenin kıymetli bir devlet başkanıdır. Onun adını Adana’da yaşatmaktan kıvanç ve şeref duyuyoruz” demişti.

AdminAdmin