EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-01-2022 09:42   Güncelleme : 10-01-2022 09:42

“Türkiye Hiperenflasyonu Yaşıyor”

“Türkiye Hiperenflasyonu Yaşıyor”

 

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, fiyatların her geçen gün yeniden zamlanması ve yaşanan Hiper enflasyon ile ilgili vatandaşların yaşadığı sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Orhan Sümer, “Ekonomi kime göre iyi. Milletin sofrasında çorba kaynamıyor” dedi. 

DOLAR DÜŞTÜ FİYATLAR DÜŞMÜYOR

Orhan Sümer, Vatandaşlar arasında yapılan araştırmalarda “Geçen yıl "kendisi ya da ailesini" geçindiremediğini söyleyenlerin oranı %51,1 iken bu oran 2021'de %57,2'ye yükseldi.

"Ekonomik olarak daha kötü durumdayım" diyenlerin orası %51,8'den %55,4'e yükselirken, yüzde 45,8'i ise 'borçlarının seviyesinden' endişe duyduğunu belirtiyor. Döviz düşünce fiyatlarda düşecek, doların yükselmesi dış mihrakların oyunu açıklaması yapılıyordu. Dolar düştüğü yerden yavaş yavaş yeniden yükselmeye başlarken fiyatlarda her hangi bir düşüş gerçekleşmiyor. Saray iktidarında Türkiye’de geçinmek her geçen gün zorlaşıyor.” şeklinde konuştu. 

HİPERENFLASYON YAŞANIYOR

Orhan Sümer, “Saray iktidarı ve Ucube Tek Adam rejimi ülkemizi içinden çıkılmaz bir ekonomik buhrana sürüklemiştir. Türkiye şu anda Hiper enflasyonu yaşıyor. Sadece akaryakıt ürünlerine 2021 yılı içerisinde 46 kez zam geldi. Bu durum iğden ipliğe her üründe karşımıza çıkıyor. Bir yandan 2.500 lira emekli maaşı ile geçinmeye çalışanlar varken diğer yandan lüks ve şatafat içinde Saraylarda yaşayanlar olduğu için denge sağlanamıyor. Ekonomik kötü gidişat artık ilkokul çocuklarının bile diline düşmüş durumda. Siyasi iktidarın ekonomik hamleleri ne yazık ki dünyada daha önce deneyimlenmemiş, liyakat sahibi olamayan kişilerin elinde şekil bulmaya çalışıyor. AKP iktidarı giderayak toparlamaya değil daha da zarar vermeye çalışıyor. Bu durumun başka bir açıklaması olamaz.” vurgulamasını yaptı. 

ZAMSIZ GEÇEN GÜN YOK

Orhan Sümer, “Türkiye öyle bir hale geldi ki bir önceki gün mumla aranır oldu. En temel gıda ürünleri ne yazık ki alınamayacak hale geldi. Çay simit hesabı ile günlük ihtiyaçlar belirlenirken simit dahi yarım olarak satılmaya başladı. AKP iktidarının yarattığı Türkiye modelinde devletten döviz garantili iş alan yandaşlar hariç her kesim kendi ekonomisinin kötü durumda olduğunu belirtiyor. Öyle bir ülke yarattılar ki her şey normale dönecek diyorlar fakat her gün yeni zamlar geliyor. Artık bu durumun kaldırılabilir, telefi edilebilir tarafı yoktur. Sarayın iktidarda kalmaya inat ettiği her geçen dakikanın milletimize maliyeti vardır.” diye sözlerini tamamladı.

AdminAdmin