YAŞAM
Giriş Tarihi : 11-01-2022 17:50   Güncelleme : 11-01-2022 17:50

Asker, Polis, Doktor.. Gözaltı Yağmuru!

Asker, Polis, Doktor.. Gözaltı Yağmuru!

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında, Siber Suçlarla Mücadele ekipleri, internet üzerindeki bir sosyal medya uygulamasındaki "Kuralsızlar Çetesi", "Morp" ve "House Of Gavats" isimli gruplarda çocuğun cinsel istismarına konu olabilecek içerikteki müstehcen görüntüleri paylaşan, satan ya da satın alanlara yönelik İstanbul merkezli 23 ilde operasyon düzenledi. Operasyonlarda 41 kişi gözaltına alındı.

Polis ekipleri, 44 kişi için İstanbul merkezli Kocaeli, Ankara, Kırşehir, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Bilecik, Antalya, Gaziantep, İzmir, Konya, Şanlıurfa, Amasya, Diyarbakır, Karaman, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Mersin, Ordu, Samsun ve Van illerinde eşzamanlı operasyon düzenledi.

ŞÜPHELİLERİN ARASINDA DOKTOR, POLİS VE ASKER DE VAR

Araştırmalar sonunda 23 ilde bu görüntüleri satan veya satın alan 46 şüpheli tespit edilirken isimleri belirlenen kişilerden ikisinin benzer suçlardan halen cezaevinde olduğu ortaya çıktı. Öte yandan gözaltına alınan şüpheliler arasında 4 doktor ayrıca, polis, sözleşmeli er, uzman erbaş olduğu dikkatlerden kaçmadı.

Toplam 41 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, 1 şüphelinin karantinada olması nedeniyle adresinde arama ve el koyma işlemi yapılırken, 2 şüpheli hakkındaki yakalama çalışmaları devam ediyor. (AA)