EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-01-2022 18:09   Güncelleme : 13-01-2022 13:20

Eski Bakan: Görülmemiş Bir Durum

Eski Bakan: Görülmemiş Bir Durum


Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Kasım 2021'de "net hata noksan" olarak adlandırılan ve kaynağı belirsiz para hareketlerini ifade eden kalemden 4 milyar 462 milyon dolarlık giriş oldu. Bu rakam Türkiye tarihinin en yüksek üçüncü rakamı...

Eski Ekonomi Bakanı Ufuk Söylemez, Merkez Bankası'nın açıkladığı verileri Odatv'ye yorumladı.

"İZAHA MUHTAÇ"

Kasım ayındaki tahvil ve hisselerdeki istikrarsızlığı vurgulayan Söylemez, 4,4 milyar dolarlık kaynağı ve sahibi meçhul para girişinin, hayatın doğal akışına uygun düşmeyen, izaha muhtaç ve şüpheli bir hareket olduğunun altını çizdi.

"SUDAN, UGANDA, ZİMBABVE, TÜRKİYE..."

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü'nün "gri listesine" Türkiye'nin de girdiği hatırlatan Söylemez, "Sudan, Uganda, Zimbabve gibi ülkelerle birlikte girilmesi utancına, 7 defa yapılan milyarlarca doların sorgusuz-sualsiz girip çıktığı, Varlık Barışı'nın yanı sıra, her ay net hata-noksan kaleminde gözüken, milyarlarca dolarlık kaynağı ve sahibi belirsiz döviz hareketlerinin neden olduğu da açık bir gerçek ne yazık ki" dedi.

"GÖRÜLMEMİŞ BİR DURUM"

Türkiye'nin delik-deşik olan sınırlarının yanı sıra, mali açıdan da kevgire döndüğünü ifade eden Söylemez, "Geçmiş iktidarlar döneminde ancak 1 yılda görülen ve net-hata noksan kaleminde ortaya çıkan, kaynağı ve sahibi meçhul milyarlarca dolarlık, makul ve mantıklı bir izahı olmayan döviz giriş-çıkışlarının, bugün 1 ayda girip-çıkması, görülmemiş bir durumdur" ifadelerini kullandı.

KASIMDA NE OLDU

Kasım 2021, dolar kurundaki yüzde 40,3’lük artışla TL için son 20 yılın en kötü ayı olmuştu.

1 Kasım'a 9,50 seviyelerinden başlayan dolar/TL, 30 Kasım gecesi 13,95'lik zirveyi görerek tarihi bir yükseliş göstermişti.

2001 krizinde ise Şubat ayında kur artış oranı yüzde 43,2 olmuştu.

AdminAdmin