YEREL
Giriş Tarihi : 13-01-2022 08:21   Güncelleme : 13-01-2022 08:54

Seyhan Belediyesi Manda Yetiştirecek

Seyhan Belediyesi Manda Yetiştirecek

 

Seyhan Belediye Başkanı Akif Akay, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca Karayusuflu’da 389 dönümlük alanda, işbirliği ile manda yetiştirileceğini söyledi. 

Akay, Egemen Gazetesi'ne yaptığı açıklamada kısa bir süre önce hayata geçirdikleri ve günlük 5 ton süt işleme kapasitesine sahip mandıra onayı için de bakanlığa son başvurunun yapıldığını anlattı.  Akay, manda yetiştiriciliğiyle mandıranın da daha işler hale gelebileceğini dile getirdi. 

Başkan Akay, hayata geçirdikleri projelerle neler yapılabildiğini göstermek istediklerini belirterek, “Amacımız, birilerinin yaptığını yapmak değil, üretimi teşvik etmeye çalışıyoruz”  dedi. Adana'da manda sayısı 437'yi buluyor, sütünden kaymak ve yoğurt lezzetiyle biliniyor.

Akay, 85 bin lira harcayıp kompost üretimi gerçekleştirdiklerini, 30’a yakın kimyasal ürettiklerini, ayrıca DMO’dan alınan parçalarla bilgisayar üretimi yaptıklarını anlattı. Akay, Adana’da en temel eksikliğin küçük ölçekli işletme sayısı yetersizliği olduğunu vurguladı. 

Akif Akay, Dikimevi’nde üretilen montlarla 5 bine yakın çocuğun sevindirildiğini, Adana’da pek yaygın olmayan aromatik bitkiler zencefil ve zerdeçal da yetiştirdiklerini bildirdi, belediyenin küçük paralarla iyi işler yapmayı sürdüreceğini sözlerine ekledi.