GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-01-2022 15:03   Güncelleme : 20-01-2022 15:38

Zeydan’ın Tavrı ve Barut’un Adamlığı…

Zeydan’ın Tavrı ve Barut’un Adamlığı…


Ali PEKMEZCİ yazdı 
 

CHP dünyası iyi biliyor ki, 2019 yerel seçimlerinde partinin Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Ayhan Barut gösterilecekti. Yapılan tüm anketlerde açık ara birinci çıkıyordu. 

Ancak genel seçim öne alınınca Kemal Kılıçdaroğlu bu ismi birinci sıradan milletvekili adayı olarak onurlandırdı. 

Partinin en sevilen birkaç isminden birisi olan Barut, vatandaşın nabzını tutmasıyla, Meclis kürsüsünden dile getirdiği sorunlarla, akçeli işlerle anılmamasıyla Adanalının itibar ettiği vekiller arasında. 

Sokağın, gönüllerin adamıdır. 

Barut’un yerine Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösterilen Zeydan Karalar ise, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş rüzgarlarının şişirdiği yelkenle (ve de HDP oylarıyla) Cumhur İttifakı’nın adayı Hüseyin Sözlü’ye 140 bin oy fark attı. Konjonktür böyle istemişti. 

Buraya kadar siyasetin olağan, etik kuralları işledi. 

Zeydan’ın koltuğa oturmasıyla belaltı vuruşları başladı. Hizmeti bir kenara bırakıp, beceriksizliğinin üzerine şal atmak amacıyla  algı siyasetini ön planda tuttu. İşin tuhaf tarafı bunu sadece Cumhur İttifakı’na karşı değil kendi partililerine karşı da uygulamasıydı. 

Özellikle son bir yıldır düşen trendini yükseltmek amacıyla parti içinde rakip gördüğü isimleri yıpratma politikası güdüyor. 

Biraz açalım.

Adana CHP’de Zeydan’ın, Ayhan Barut ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’e yönelik bel altı vuruşlarını bilmeyen, duymayan yok. Çünkü anketlerden çıkmaması durumunda (ki çıkmayacak) Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına en yakın iki isim, bunlar. 

Kılıçdaroğlu’nun son Adana ziyareti öncesi parti binası baskını bu ruh halinin sonucudur. İl başkanlığında Ayhan Barut’tan aldığı sert cevap üzerine tornistan yapması, Zeydan’ın korkaklığını ve gücünü sadece makamından aldığını gösterir. Koltuğu olmasa, o bir hiçtir. 

Hatırlarsınız; çirkin bir mezhepçilik politikasıyla Alevileri Soner Çetin’in üzerine göndermeye de çalışmıştı. Öz kızını bir Alevi gencine veren Belediye Başkanına kurguda suçüstü yakalandı. 

Ama…

CHP’de herkes Zeydan tarzı siyaset üretmiyor. 

Siyasetin beyefendilerinden Ayhan Barut, bugün yaptığı bir açıklama ile metronun ikinci etabı noktasında Zeydan Karalar‘a destek verdi. Parti politikasının yüklediği sorumluluk, parti terbiyesi gereği böyle davrandı. 

Bu da O’nun adamlığıdır. 

“Ben siyaset yapıyorum” diyerek, bastığı yerde ot bitirmemeye kalkışan Zeydan bir gün toprak olup gidecek. 

Ama CHP’ye ve CHP'lilere kötülüğü asla unutulmayacak!

AdminAdmin