GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-01-2022 12:00   Güncelleme : 26-01-2022 12:00

Adana’da Suç Dünyasının Z Kuşağı!

Adana’da Suç Dünyasının Z Kuşağı!

 

Sayın Cumhurbaşkanı’nın Z Kuşağı söyleminden sonra birçok platformda Z Kuşağı tartışmaları yaşandı. Ancak bu tartışmaların genelinde Z Kuşağı seçmen kitlesi olarak ele alındı. Siyaset ve siyasetçinin bu açıdan bakması normal olmakla birlikte Z Kuşağını sadece siyasi açıdan ele almak çok doğru olmaz diye düşünüyorum. 

Z Kuşağı tanımlaması bir nesli içeriyor. Dolayısıyla sadece siyasetin Z Kuşağı yok. Sanatın, sporun, bilimin ve elbette suç dünyasının da bir Z Kuşağı var. 

Peki kimdir bu Z Kuşağı? 

 

Z Kuşağı olarak adlandırılan neslin hangi yaş grubunu kapsadığına ilişkin farklı görüşler olsa da kabul gören yaş aralığı 90’lı yıllar ile 2010 yılları arasında doğanlar yani bugün için yaşları 12 ile 30 yaş aralığında olanlar. 

Bilimsel araştırmalarda Z Kuşağının belirgin özelliklerine ilişkin olarak genel tespitler yapılmış. En belirgin özellikleri özgürlük ve bağımsızlıklarına olan düşkünlükleri, kurallara uymamaları, iyi birer internet kullanıcısı olmaları, bireysel düşünmeleri vs… şeklinde sıralamak mümkün. Bu genel tespitleri her farklı alandaki Z Kuşağı için farklı değerlendirmek gerekir. Çünkü toplumun genel kuralları yanında her bir alan kendi içinde bir takım farklı kurallar içeriyor. Örnek vermek gerekirse; toplumun genel kuralları ile siyasetin, sporun, sanatın kuralları birbirinden farklı, dolayısıyla Z kuşağının kurallara uymama ve özgürlük düşkünlüğünü her alanda farklı açıdan ele almak gerektiğini düşünüyorum. 

Siyasetin Z Kuşağının özgürlük düşkünlüğü ve kurallara uymama davranışının yansımasını; lider otoritesine direnme, siyaseti gelenek olarak değil gündelik olarak değerlendirme, sosyal alanlarda daha fazla özgürlük isteme olarak tanımlayabiliriz.

Peki suç dünyasının Z Kuşağının özellikleri o dünyaya nasıl yansıyor?

Öncelikle belirtmek isterim ki suç ve suçlu konusu aslında sosyolojik bir vaka olmasına rağmen; üzülerek söylüyorum ki bizde sadece hukuki bir vaka olarak ele alınıyor. Zaten bu yüzden suçla mücadele konusunda kalıcı bir başarı sağlanamadığını düşünüyorum. Elbette kolluk kuvvetlerinin emeklerini hiçe saymak değil bu! Onlar vazifelerini layıkıyla yerine getiriyorlar. Yine de bu konu daha farklı boyutlarıyla da ele alınmalı. 

Neyse, asıl konumuza dönelim!

Suç dünyasının Z Kuşağının özgürlük ve bağımsızlık düşkünlüğü, kurallara uymama davranışı ve iyi internet kullanıcısı olmanın yansımasını aslında gayet açık. Suç dünyası Z Kuşağı özelliklerinden dolayı artık “rajon” diye tabir edilen kurallara uymuyor, kendisinden başka otorite tanımıyor, ilişkilere gelenekçi bir bakış açısıyla bakmıyor ve kendini internet üzerinden herkesin duyabileceği şekilde ifade ediyor.

Kısacası Z Kuşağının geneli kendi alanlarında özdeş davranışlar sergiliyor. Z Kuşağı bu davranışsal özellikleriyle yeni bir düzen kurabilir mi onu bilemem, ama mevcut düzeni fazlasıyla rahatsız ettiği kesin!

AdminAdmin