GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-04-2022 23:08

Adana FETÖ Davasında Ceza Yağdı

Adana FETÖ Davasında Ceza Yağdı


Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin davada yargılanan aralarında SGK İl Müdürlüğü eski çalışanlarının da olduğu tutuksuz 14 sanıktan 7'si, 1 yıl 13 ay ile 7 yıl 15 ay arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırıldı.

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmaya bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanıkların örgüt elebaşının talimatı sonrası Bank Asya hesaplarında olağan dışı artış yaşandığını, örgütsel sohbet toplantılarına katıldıklarını ve FETÖ iltisakları gerekçesiyle KHK ile kapatılan dernekte üyelik kayıtlarının bulunduğunu belirterek, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılmaları yönünde görüş bildirdi.

Savunması alınan sanık Y.S. suçlamaları kabul etmediğini belirterek, "FETÖ üyesi değilim. Örgütsel bir konumum yoktur. ByLock kullanmadım. Beraatime karar verilmesini talep ediyorum." ifadesini kullandı.

Diğer sanıklar da FETÖ üyesi olmadıklarını savunarak beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan sanıklar F.U. ve S.Y'yi 7 yıl 15'er ay, F.B'yi 6 yıl 3 ay, N.B, E.A, H.S. ve N.U'yu "örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 1 yıl 13'er ay hapis cezasına çarptırarak mevcut hallerinin devamına karar verdi.

Mahkeme diğer 7 sanığın ise "delil yetersizliği" gerekçesiyle beraatine hükmetti. (AA) 

AdminAdmin