GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-05-2022 20:37

Türkiye’nin En Talihsiz Köprüsü!

Türkiye’nin En Talihsiz Köprüsü!


Maliyetlerin artması nedeniyle kamuya çalışan müteahhitler ihalelerden bir bir çekiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından her yılın başında tespit edilen birim fiyatlar kamuda yüzlerce ihalenin iptaline neden oldu. 

Bedellerin piyasanın geride kalması yüzünden okul ve hastane açığı oluşabileceği, onarımların yapılamayacağı, yeni yol ve köprü inşalarının da mümkün olmayacağı ifade ediliyor. 

Her ne kadar bu kapsamda yer almasa da, yapımı devam eden Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün hedeflendiği gibi bu yıl sonuna kadar bitirilmesi mümkün görünmüyor. 

İnşaatı son derece yavaş ilerleyen ve 700 milyon liraya malolması beklenen köprü, yüksek enflasyona takılabilir mi? Kaynağı ayrılmış bir proje olması bile pandemi, savaş ve ekonomik kriz de gören talihsiz köprünün sonu hakkında Adanalıyı karamsarlığa yol açıyor. 
Yaklaşık yüzde 50'si tamamlanan köprünün gecikmesi kesin olmasına kesin, maddi gerekçeler yüzünden yapımına ara verilmesin, o da yeter. 

TALİHSİZ KÖPRÜNÜN HİKAYESİ

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün projesi olan köprünün ilk adı Devlet Bahçeli Köprüsü idi. 2016’da 115 milyon liraya ihale edildi. İnşaatı bir türlü sağlıklı ilerlemedi. Kısa sürede yeniden ihale edildi, bu kez maliyeti  215 milyon liraya çıktı, yine olmadı. 

Yapımına 2016'da başlanmasına rağmen kaynak sıkıntısı nedeniyle 2019 yılına kadar ancak üçte biri tamamlanabildi.

2019 yerel seçimlerinde Zeydan Karalar Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Maddi yetersizlikler gerekçe gösterilerek projeye ara verildi.

Köprüyü mevcut haliyle devralan Ulaştırma Bakanlığı’na 700 milyon liralık kaynak aktarımı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 20 Ağustos 2020'de onaylandı. 

Ayrıca Erdoğan, Devlet Bahçeli'nin talebiyle köprünün isminin "15 Temmuz Şehitler Köprüsü" olarak değiştirildiğini duyurdu. Daha sonra da köprü için ihale yapıldı ve inşaat yeniden başladı.

AdminAdmin