GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2022 19:38   Güncelleme : 17-05-2022 20:51

Mezarlıktaki Yeşil Alanları da Satıyormuş!

Mezarlıktaki Yeşil Alanları da Satıyormuş!


Sözcü Gazetesi Adana temsilcisi Mehmet Serbes bugün önemli bir konuyu kaleme aldı. Serbes, Adana'daki mezarlıklarda yaşanan sıkıntıları dile getirirken bir de vahim iddiayı gündeme taşıdı.

Buna göre CHP'li Adana BŞB Başkanı Zeydan Karalar kentteki bazı önemli işadamlarına mezarlıktaki yeşil alanları satıyor! 

Aldığımız bilgilere göre, Adana'daki bir futbol kulübünün başkanına Kabasakal Mezarlığı'nın hemen girişindeki yeşil alan toplu mezar olarak özel tahsis edildi. Yeşil alan olarak elde tutulması gereken bu bölümde en az 50-60 kişilik mezar yerinin bulunduğu, Bu sayıda cenazenin defnedilebileceği ifade edildi.

Ayrıca Kabasakal'daki bazı mezarlık arası yolların hatırlı isimlere satılmak suretiyle mezarlar arası geçişin zorlaştığı iddiaların başka bir bölümünü oluşturuyor  

Hatırlandığı üzere Zeydan Karalar Zeytinli köyünün yolunu da bir iş adamına satmıştı. 
 

İşte Mehmet Serbes'in yazısı: 

MEZARLIKTAKİ YEŞİL ALANLAR SATILMAMALI

Şehirler büyüdükçe, nüfus arttıkça, doğumlar kadar ölümler de doğal olarak arttıkça, mezarlık talebi de, düzeni de kendini hatırlatıyor.

Ne yazık ki Adana da, bu açıdan şanslı bir il sayılmaz. Daha birkaç gün önce Ramazan Bayramı nedeniyle oluşan yoğunluk nedeniyle Buruk, Kabasakal ve Asri Mezarlıkta birçok tartışma ve kavgalar yaşandı.

Kavgaların sebebi; mezarlık önlerindeki park alanlarının yetersizliği…Mezarlıkların içinde de kurulumdan, plandan ve sonradan yolların satılmasından kaynaklanan farklı sorunlar var. Adana’nın en eski mezarlığı olan Asri Mezarlıkta, yollardan mezar yerine ulaşabilmek için ne yazık ki birçok mezarın üzerinden atlamak gerekiyor. Buruk Mezarlığı da eski ve çok büyük bir mezarlık olduğundan her yıl daha da kalabalıklaştı.

Mezarlıklardaki izdihamların bir nedeni de tek giriş –çıkışın olması. Oysa giriş ve çıkış kapılarının sayıları artırılıp bir de farklı yönlerden yapılabilse böyle sorunlar olmayacak. Asri Mezarlık eskiden bu kadar yoğun değildi, ancak zaman içinde mezarlık içindeki yollar da hatırlı kişilere kabir yeri açmak için satılmaya başlayınca ortada ne plan, ne de düzen kaldı. Özellikle yağmur, çamurlu günlerde mezarlık ziyaretleri bu yüzden büyük sıkıntıları yol açıyordu, Asri Mezarlıkta…

Şimdi de Kabasakal Mezarlığında benzer uygulamaların yapıldığına dair duyumlar almış ama pek de ihtimal vermemiştim. En azından ibret alınacak bir Asri Mezarlık örneği vardı yetkililerin önlerinde. Neyse ki söylentiler doğru değilmiş. Kabasakal Mezarlığı, Aytaç Durak döneminde Adana’ya kazandırılan bir mezarlık ve Adana’nın en düzenli mezarlığı. Mezarlıkta, kabir parselleri dar tutulmuş ve ara yollar konularak ferahlık getirilmiş, kabir ziyaretlerinin yaz, kış yağmurda çamurda rahatça yapılması sağlanmış.

Yani Asri Mezarlıktaki gibi, kabirlerin üzerinden atlamak gibi bir sıkıntı ortadan kaldırılmış. Geniş caddeler ve ara yollar Kabasakal Mezarlığı’na bu yönden bir ferahlık duygusu veriyor ve vatandaşlara kolaylık sağlıyor. Ara yolların satılması gibi bir uygulama geri dönüşü olmayan sakıncalara yol açardı. Neyse ki gerçekleşmedi.
Fakat  Kabasakal Mezarlığı’ndaki İdare Binasının arka tarafındaki yeşil alan ve ortak kullanım alanları gibi alanların hatırlı kişilere satılmaya başlandığı haberi ne yazık ki doğru çıktı.

Üstelik bu hatırlı kişiler içinde bir de bir kurumun “başkanı” varmış…

Buna benzer yeşil alanlar ve sosyal donatı alanlarının böyle satışı olacakmış daha.Mezarlığın imar düzeni buna nasıl izin veriyor, nasıl bir değişiklik yapılmış bilemem ama buraların da hatırlı kişilere satılacağını ya da yüksek bir bedeli olacağını düşünmek mümkün. Sade vatandaşlar için ise bildiğiniz gibi, Kabasakal Mezarlığı’nın en uzak bölgelerine, henüz bir düzen yapılmamış, yolu, asfaltı, parkesi olmayan, inişli yokuşlu, kışın çamurlu taraflarına yer gösteriliyor. Bazı hatırlı kişiler ise hemen mezarlığın girişinde üstelik de kamu alanı olması gereken yerlerin kabir alanlarına dönüştürülmesiyle buralardan mezarlık yeri satın alıyorlar.
Bu eşitsizlik ve vatandaş ayrımcılığı yaratan, çok can sıkıcı bir durum. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir uygulama yapması çok yanlış. Yapılması gereken, Adana’nın en düzenli mezarlığı olan Kabasakal Mezarlığında sosyal alanları satmak değil. Aksine oraları vatandaşların dinleneceği, oturacağı alanlar haline getirmek gerek. Kabasakal'ı, Asri Mezarlığa benzetmeyin!

Bu yanlıştır. Derhal vazgeçilmelidir!..

Buna Adanalı çok büyük tepki gösterir!..Hatırlı kişilere, yeşil alanı, ortak kullanım alanını satmak da ne demek oluyor?
Adanalı vatandaş arasında böyle bir ayrımcılık olabilir mi? Parası olan ayağına taş değmeyecek biçimde merkez yerlerde kabirlere kavuşsun, parası olmayan çamurlar içinde mi debelensin?

Duyunca inanamadığım, ancak araştırınca doğruluğunu anladığım bu uygulamadan derhal vazgeçilmelidir. Yapılması gereken, çevresi geniş arazilerle kaplı olan Kabasakal Mezarlığını genişletmek, hatta Adana’ya bu kapasitede bir mezarlık daha kazandırmaktır. Ben bu işin takipçisiyim.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar, benim arkadaşım, dostum, yazlık komşum olabilir ama bu durum Adana’nın âli menfaatlerine aykırı bir durumdur.  
Bu yüzden gazetecilik anlayışım, bu konuyu yazmayı gerektirir. Amaç belediyeye gelir getirmek ise bunun mezarlıkta halka ait yerleri satarak karşılamak isteği çok saçma. Buradan ne kadar gelir gelecek? Belediye ne kadar kazanacak?

Büyükşehir’in borçlu olduğunu ve gelir elde etmeye ihtiyacı olduğunu biliyoruz ama herhalde kimsenin aklına böyle bir yöntem gelmemiştir. Buradan yetkililere uyarı görevimi de yapmış olayım. Adana halkının, mezarlıkların adeta peşkeş çekilmesinden çok rahatsız olacağını biliyorum.Adanalı rahatsız olursa, rahatsız da eder!..

Bu yüzden, bu işin sorumlularını da bir an önce yanlıştan dönmeleri konusunda uyarıyorum…

AdminAdmin