EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-05-2022 11:21

Buğdayda 3 Ayrı Ses, 3 Ayrı Rakam!

Buğdayda 3 Ayrı Ses, 3 Ayrı Rakam!


Buğdayda taban fiyata yönelik üç ayrı ses üç ayrı rakam. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, buğday hasadı başlarken hala taban fiyatının açıklanmamasına Meclis'te sert sözlerle tepki gösterdi. Bu sene gübresiz ekim yapan buğday üreticisinin üstüne zirai don darbesi yediğini ifade eden Barut, "Maliyetler altında ezilen buğday üreticisi taban fiyatının en az 7.5 lira olarak açıklanmasını bekliyor. Hasat zamanı buğdayını hayvan yemi olmak üzere silajlık biçmek zorunda kalan çiftçinin mağduriyetini giderin" dedi. 
 
Öte yandan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bir kilogram buğdayın bu yıl çiftçiye maliyetinin 4,26 TL olduğunu, üretimin sürekliliği için ekmeklik buğday fiyatlarının; mazot, gübre, sertifikalı tohum ve fiyat farkı desteklemeleri hariç 5.75 TL/Kg olmasını beklediklerini açıkladı. 
 
Buna karşın TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, buğdayın üreticiye 6,11 liraya mal olduğunu, taban fiyatın, maliyet enflasyonuna karşı en az 8 lira olması gerektiğini belirtti.
 
Adana’da üreticiler şimdi bu rakamları konuşuyor, tartışıyor. 
 
AdminAdmin