GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-05-2022 11:52   Güncelleme : 18-05-2022 12:04

Çamlıca Arsalarına TMMOB İncelemesi!

Çamlıca Arsalarına TMMOB İncelemesi!


Yüreğir’de, Seyhan Nehri kıyısında bulunan ve halk arasında “Çamlıca Arsaları” olarak bilinen toplam 12 hektarlık alanı kapsayan Kışla Mahallesi Kentsel dönüşüm Projesi ile ilgili Adana Büyükşehir Belediyesi ile Yüreğir Belediyesi suskunluğunu koruyor. Buna karşın TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu, olayın TMMOB’ne bağlı odalarla görüşülüp Adana kamuoyunun bilgilendirileceğini duyurdu.

AK Partili Mahmut Çelikcan’ın Yüreğir Belediye Başkanlığı, MHP’li Zihni Aldırmaz’ın Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği döneminde  1/5000’lik imar planında “Kentsel Dönüşüm Alanı” ilan edilen “Çamlıca Arsaları” yine mahkemelik oldu.
Adana Büyükşehir ve Yüreğir Belediyelerinin ortaklaşa çalışmasıyla “Kentsel Dönüşü Alanı” ilan edilen Çamlıca Arsaları (Kışla Mahallesi 11297ada 4 nolu parsel) nın incelenmesi için Adana 2. İdare Mahkemesi Başkanlığı tarafından sözkonusu arsada,  hakim gözetiminde keşif yapıldığı öğrenildi.  Bilirkişi tarafından hazırlanan ve 25 sayfadan oluşan raporda Kentsel Dönüşüm Alanı ilan edilen Kışla Mahallesi’nde (Çamlıca Arsaları) fotoğraflar ve uydu görüntülerine de yer verildi.
 

 
Seyhan Nehri kıyısında kentin “akciğeri” olarak bilinen halk arasında “Çamlıca Arsaları” olarak adlandırılan Kışla Mahallesi “Kentsel Dönüşüm Projesi” ile ilgili olarak haberin yayınlanmasından sonra, her iki belediyeden hiçbir açıklama yapılmaması dikkat çekti.
TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu ise yayınlanan haber sonrası gerekli araştırmalara başlandığını, ilgili odalarla konunun görüşülerek kamuoyunun bilgilendirileceğini bildirdi.
 
1993 yılında dönemin Adana Belediye Başkanı Selahattin Çolak, bu arsanın imar değişikliğine karşı çıktığı için encümen salonunda silahlı saldırıya uğramıştı. Aynı arsa Çolak’la aynı partiden olan Başkanı Zeydan Karalar tarafından tekrar gündeme getirilmeye çalışılıyor. 
 
AdminAdmin