GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-06-2022 20:40   Güncelleme : 03-06-2022 09:58

Yemeksepeti Nasıl Dize Getirildi!

Yemeksepeti Nasıl Dize Getirildi!


Rekabet Kurumu, Yemeksepeti’nin sektördeki hakim durumunu kötüye kullanarak restoranlara yönelik çeşitli dayatmaları hakkında soruşturma başlatılmıştı. Yemeksepet, rekabete aykırı uygulamaları kaldıracağını taahhüt etti. Rekabet Kurumu, taahhütleri kabul ederek soruşturmayı sonlandırmaya karar verdi.

RESTORANLAR KENDİ SATIŞ KANALLARINDA İNDİRİM YAPABİLECEK

Bundan sonra restoranlar kendi satış kanallarında sağladığı indirimleri, yemek sipariş platformuna yansıtıp yansıtmama konusunda serbest bırakıldı. Restoranlar kendi web sitesinde, kendi alo servis hattında ve gel alda dilediği kadar indirim yapabilecek. Bu indirimleri Yemeksepeti'ne yansıtmak zorunda olmayacak.

Ayrıca restoranlara zorunlu olarak uygulanan joker kampanyaları artık isteğe bağlı olacak. Joker kampanyasına, yalnızca dileyen restoranlar katılacak. Minimum sepet tutarı konusunda da restoranlar serbest hale geldi. Vale fiyatlandırma politikasında ise ilgili maliyetleri karşılayacak şekilde sürdürülecek.

Rekabet Kurumu, Yemeksepeti’nin bu taahhütlerini, platformun rekabet sorunlarını gidermede yeterli görerek kabul ettiğini duyurdu. Karar doğrultusunda sunulan taahhütler bağlayıcı hale getirilerek, taraf hakkında başlatılan soruşturmanın sona erdirilmesi kararlaştırıldı.

AdminAdmin