KADIN
Giriş Tarihi : 22-06-2022 18:37

AK Partili Bakan da Karara İsyan Etti

AK Partili Bakan da Karara İsyan Etti


Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in, Cemal Metin Avcı tarafından öldürülmesine ilişkin davada katil için istenen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının 'haksız tahrik indirimi' ile 23 yıl hapis cezasına indirilmesine ilişkin kararın yankıları sürüyor.

Cemal Metin Avcı'nın, Pınar Gültekin'i dövüp, daha hayattayken varile koyup yaktıktan sonra üzerine beton dökmesine rağmen 'haksız tahrik indirimi' alması kamuoyunda da tepkilere neden oldu.

'Haksız tahrik indirimi uygulanmış olmasına biz de açıkçası çok üzgünüz'

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in öldürülmesiyle ilgili davada mahkemenin verdiği karara ilişkin sorularını yanıtlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, dün istinaf mahkemesine dilekçe verdiklerini ve bu davada haksız tahriki uygulamasına üzüldüklerini söyledi.

Bakan Yanık şu açıklamarda bulundu:

"Haksız tahrik indirimi uygulanmış olmasına biz de açıkçası çok üzgünüz. Çünkü biz Bakanlık olarak bu davayı en başından beri takip ediyoruz. Dosyanın içeriğine, ilgili arkadaşlarımız çok vakıflar ben de bizatihi yakından takip ediyorum dosyayı, bir hukukçu kimliği ile de ayrıca takip ediyorum.

'Süreci takip ediyoruz'

Dün itibarıyla İstinaf Mahkemesine müracaat etme anlamında süre tutum dilekçemizi verdik. Gerekçeli karar açıklandıktan sonra da istinaf gerekçelerimizi ayrıca dosyaya sunacağız. Süreci takip ediyoruz.

'Çok canavarca bir eylemin ortada olduğu açık'

Bu olayda artık çok canavarca bir eylemin ortada olduğu çok açık. Dolayısıyla failin hukuka uygun bir biçimde hak ettiği cezayı alması da şiddetle mücadelemizin bir parçası. Sonuna kadar süreci takip edeceğiz ve üst mahkemelere de taşıyacağız."

Davada sanık Cemal Metin Avcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının, haksız tahrik indirimiyle 23 yıla indirilmesine ilişkin değerlendirmesi sorulan Yanık, Bakanlık olarak bu konudaki yaklaşımlarını, itirazlarıyla dilekçeleriyle ifade ettiklerini kaydetti.

'Haksız tahrik indirimi uygulanmaması gerektiğini en başından beri söylüyoruz'

Bakan Yanık, "Ben bir hukukçu kimliğiyle söyleyecek olursam haksız tahrik bir yargılama süjesi midir? Doğru, evet öyledir. Ancak bunu, olayın niteliğine, içeriğine, şekline, şemaline göre değerlendirirsiniz, biz burada haksız tahrik indirimi uygulanmaması gerektiğini en başından beri Bakanlık olarak söylüyoruz" dedi ve açıklamalarına şöyle devam etti:

"Çünkü olayın vuku buluş şekli ortada. Bu anlamda bizim kanaatimiz, dosyanın içerisindeki delillerden yola çıkarak, bu asla bir ön kabul değildir. Onun özellikle altını çizmek istiyorum, bizim bakanlık olarak yaptığımız hiçbir işlem, hiçbir itiraz ya da hiç bir süreç takibi genel geçer, ezberler üzerinden yürümüyor.

'Dosyaları titizlikle çalışıyorlar'

Arkadaşlarımız titizlikle dosyaları çalışıyorlar, titizlikle delilleri inceliyorlar ve bu deliller çerçevesinde beyanlarda, taleplerde bulunuyoruz, davayı üst mahkemelere taşıyoruz yahut da 'evet, bu çerçevede bu verilen karar doğrudur' diyoruz.

'Son derece yanlış bir değerlendirme'

Pınar Gültekin davasında da aynı şekilde süreci en başından beri çok titizlikle takip eden hukukçu arkadaşlarımızın kanaati, bu davada ve bizim de kanaatimiz, ben de dediğim gibi bir hukukçu kimliğiyle dosyayı başından beri takip ediyorum, haksız tahrik indirimi bu davada son derece yanlış bir değerlendirmedir. Faili cesaretlendiren bir değerlendirmedir ve kamuoyunun 'adaletin tecellisi' düşüncesini sarsan bir sonuçtur. Biz buna itirazımızı yapacağız. Yüksek mahkemeler de değerlendirecekler."

 

AdminAdmin