GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-06-2022 10:14   Güncelleme : 23-06-2022 10:24

Adanalı Hangi Vekiller Karşı Çıktı!

Adanalı Hangi Vekiller Karşı Çıktı!


Ali PEKMEZCİ / Ankara

Kamuoyunda ‘‘Dezenformasyon Yasası’’ olarak tanımlanan yeni sosyal medya yasa tasarısı (sansür yasası) AKP içerisinde büyük tepkiye sebep oldu. 

Hazırlanan yasa teklifine birçok AKP milletvekili imza atmazken, MHP milletvekilleri yasa teklifine tam destek veriyor.

Özellikle; "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçuna 3 yıla kadar hapis cezası da getiren 29’uncu maddeye, AKP içerisinde sert eleştiriler yapılıyor. Eleştirileri yapanlar arasında bazı AKP Adana milletvekillerinin olduğu da öğrenildi. Bu milletvekilleri isimlerinin açıklanmasını istemezken bu maddenin değiştirilmesi konusunda fikir açıkladıkları belirlendi. 

Bu arada Sosyal medya düzenlemesi üzerinde çalışan AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın da yasa teklifine imza atmadığı belirtiliyor. MHP’li milletvekilleri, yasanın mevcut haliyle Genel Kurul’dan geçmesi konusunda ısrarını sürdürüyor.

AKP kurmayları, yasa teklifi üzerinden parti içerisinde bölünmenin olmaması için yasada itiraz edilen maddelerde değiştirme konusunda çalışmalarını artırdı. Yasa teklifinin 29’uncu maddesinde yer alan “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçunun” tekrar ele alınacağı belirtiliyor.  Söz konusu maddenin daha derinlemesine açıklamasının yapılacağı kaydediliyor. Ayrıca aynı maddeden dolayı 3 yıl hapis cezasının da önergeyle değiştirileceği vurgulanıyor.

AdminAdmin