SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-06-2022 10:32

İlaç Skandalında Fatura Hemşireye Kesildi

İlaç Skandalında Fatura Hemşireye Kesildi


Adana Şehir Hastanesi'nde 15 doktorun sistemine girip 7 milyon lira değerinde kanser ilacı alımı yaparak sattığı öne sürülen Nardane B. hemşire tutuklandı. Böylece kanser hastalarını ve ailelerini paniğe sevkeden skandalla ilgili fatura bir tek kişiye kesilmiş oldu. 

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne (KOM) bağlı Mali Büro Amirliği ekipleri, Adana Şehir Hastanesi Hematoloji Bölümü'nde yatan hastalara istenen 2 farklı antikor ilacının el altından dışarıya satıldığı bilgisine ulaştı. 

Ekipler, piyasa değeri yaklaşık 7 milyon lira olan 689 kutu ilacın serviste yatan hastalara verilmediğini, yasa dışı yollarla satıldığını tespit etti. Savcılığın yakalama kararı çıkartmasının ardından harekete geçen ekipler, şüpheli hemşire Nardane B.'yi (48), 16 Haziran sabahı evine düzenlenen operasyonla gözaltına aldı.

Yapılan çalışmada zanlının, sistemlerini açık bırakan 15 doktor adına söz konusu ilaçlar için talep oluşturduğu, daha sonra da hastanenin eczanesine gidip başka bir hemşirenin adını ve imzasını kullanarak ilaçları aldığı ortaya çıktı. Zanlının ayrıca kanser hastası olmayan hastalara da kanser ilacı yazdığı belirlendi. Zanlının, aldığı ilaçları suç ortakları Levent E. (45) ile Cem B.'ye (35) verdiği, bu kişilerin de yasadışı yollardan satış yaptığı saptandı. Ayrıca zanlının bu işlemler karşılığında da 500 ila bin 500 lira arasında komisyon aldığı öne sürüldü.

Peki böylesine yüksek rakamlı bir ilaç skandalı bir tek kişinin elinin altından çıkmış olabilir mi? İl Sağlık Müdürlüğü’nün de konuya ilişkin bir açıklama yapması bekleniyor. 

AdminAdmin