Hazırladığı Listeler Değiştiriliyor mu!

SİYASET - 04-10-2022 07:42

Hazırladığı Listeler Değiştiriliyor mu!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın parti yönetimi, il ve ilçe teşkilatları ile milletvekillerine yönelik “İcraatlarımızı anlatın” talimatı sonrası çalışmalar hızlanırken dikkati çeken bir iddia gündeme geldi. Teşkilatların hazırladığı listelerin değiştirildiği ileri sürüldü.

 

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, AKP, her seçim dönemi milletvekili aday listeleri ile ilgili hem il ve ilçe teşkilatlarında hem de parti yönetiminde komisyonlar kuruyor. İl ve ilçe teşkilatlarının aday listeleri üzerinden belirlediği isimler, parti yönetimine iletiliyor. Parti yönetimi de listeler üzerinde genel bir değerlendirme yaptıktan sonra hazırlanan listeleri Erdoğan’ın bilgisine sunuyor. Seçim çalışmaları hızlanırken hem il ve ilçe teşkilatlarından hem de parti içinden listelerle ilgili “Öncelik teşkilatların hazırladığı listeler olsun” tartışması yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu seçim döneminde “işi sıkı tutacağı, milletvekili aday listeleri belirlenirken, o ilin sevilen ve değer görülen isimlerinden bir liste oluşturmak istediği”, il ve ilçe teşkilatlarının da bu noktaya odaklandığı ifade ediliyor. Ancak geçmiş seçim dönemlerinde il ve ilçe teşkilatlarının belirlediği aday listelerinin “seçimlere yakın süreçte genel merkez tarafından değiştirildiği ve değişen listelerin Erdoğan’ın bilgisine sunulduğu” ileri sürülürken, bu nedenle de “il ve ilçe teşkilatlarının belirlediği adayların liste dışı kaldığına” dikkat çekiliyor.

Bu nedenle parti yönetimine “Önceki seçimlerde benzer durumları çok yaşadık. İl ve ilçe teşkilatlarının belirlediği isimlerden bazıları liste dışı kalınca, o ilden çıkarılması beklenen vekil sayısında düşüş yaşandı. Bu seçim döneminde aynı şey olmasın. İl ve ilçe teşkilatlarının belirlediği isimler üzerinden yapılacak bir değerlendirme cumhurbaşkanına sunulsun. Hazırlanan listeler genel merkez tarafından değiştirilmesin” sitemleri yükseliyor

Advert
DİĞER HABERLER
CHP’li Orhan Bayram Sahaya İndi

CHP’li Orhan Bayram Sahaya İndi

05-12-2023 - SİYASET

Sağlık Bahane Adaylık Şahane!

Sağlık Bahane Adaylık Şahane!

05-12-2023 - SİYASET