Sarımsak, içerdiği antioksidan ile en güçlü ve en sağlıklı besinlerdendir. Ayrıca güçlü vitamin ve mineral sayesinde vücudumuzdaki birçok derdin de dermanı olur. Sarımsak kadar kabuğu da oldukça faydalı. Sarımsak kabukların yapılan çay, tahmin edilmedik kuvvetli tesirleri ortaya çıkarır. Bugüne kadar sarımsak kabuklarını çöpe döküyorsanız vazgeçeceksiniz.

En natürel antibiyotik olarak tanımlanan sarımsak, kendisi kadar kabuğuyla da faydalı. Sodyum, potasyum ve karbonhidrat bakımından zengin sarımsak, yemeklerin ve salataların da vazgeçilmezidir. 

Keskin kokusu ve kendine has görüntüsüyle kalp sağlığını da destekleyen sarımsak, esasen gribal enfeksiyonlara karşı bedeni muhafaza eder. Ayrıca saç ve tırnak sağlığını destekler.

Milliyet'te yer alan habere göre, sarımsak kabuklarının faydası şu şekilde sıralandı:

Vücudun enfeksiyon ve iltihaptan arından sarımsak kabuğu, düşük bağışıklık sisteminin tavan yapmasını sağlayacak etkiler barındırıyor. Sarımsak kabukları anti-inflamatuar fenilpropanoid antioksidanlar başta olmak üzere en az 6 farklı antioksidan içeriyor.

Sarımsak kabuğunun içindeki 'quercetin' yaşlılık karşıtı etkiler sağlıyor. Bu sayede cilt üzerinde oluşan ince çizgiler ve kırışıklıklar giderilebilir. Cilt dokusunun gelişimine yardımcı olan sarımsak kabukları bazı iltihaplanmaları da önleyebilir.

Sarımsağın doğal şifa dağıtan kabukları, vücudu toksinlerden arındırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuda sağladığı etkili faydalar dışında saçlarınızın çok daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilir.

SARIMSAK KABUĞU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Sarımsak kabuğu çayı yapmak için, öncelikle yeterli miktarda sarımsak kabuğunu toplamalısınız. Kabukları iyice yıkadıktan sonra, bir tencereye koyun ve üzerini geçecek kadar su ekleyin. Ardından kaynatın ve kısık ateşte yaklaşık 10-15 dakika daha kaynatmaya devam edin. Sonrasında ocaktan alıp demlenmesi için bekletin. Çayı süzerek içebilirsiniz. Sarımsak kabuğu çayı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve vücuda enerji verme gibi faydalarıyla bilinir.