GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-02-2023 15:01   Güncelleme : 16-02-2023 15:08

“1999 ve Öncesi İmar Cinayeti Yaşanmış”

“1999 ve Öncesi İmar Cinayeti Yaşanmış”


Kahramanmaraş ve Hatay depremlerinden en çok etkilenen ilçe olan Çukurova’nın CHP’li Belediye Başkanı Soner Çetin, Radyo Çukurova’da gazeteci Rıfat Söylemez’e önemli açıklamalarda bulundu. 
Yıkılan binaların tamamının 1999 yılı ve öncesinde yapıldığını vurgulayan Soner Çetin, "Herkes işini düzgün yapsın hiç kimse gelip imarla ilgili bir ricada bulunmasın. Zaten benden alacaklari cevabı onları çok iyi biliyor" dedi. 

Çetin, şunları söyledi: 

Ülke olarak zor günler geçiriyoruz. Kentimizde de durum depremden etkilenen kentlerden farklı değil çünkü çok korkutan bir deprem yaşadık. İnsanlar depreme yatağında yakalandı. Kış mevsimi ve herkes Adana’da… Herkesin hayatında ilk kez yaşadığı büyük bir felaket.

TÜM TESİSLERİ VATANDAŞA AÇTIK

Depremden sonra hemen harekete geçtik ve tüm tesislerimizin vatandaşlara açılması talimatını verdim. 16 emekli dinlenme evi, 9 semt kreşi, 2 öğrenci yurdu, kadın sohbet ve dayanışma evleri, toplum merkezleri, Atatürk Kadın Yaşam Köyü ve tüm tesislerimiz vatandaşlara açıldı, tüm çalışanlar süratle görevlerinin başına gitti, biz de sahaya çıktık. Gidip yıkılan binaları yerinde gördük. Ben Çukurova’da bu kadar bina yıkılmışsa başka ilçeler nasıl diye endişe ettim. Ama memnuniyetle gördük ki oralarda bir şey yoktu. Bu durumu merak etmedim değil. Çünkü Çukurova zemin olarak sağlam ve kayalık olarak bilinir, diğer ilçeler alüvyonlu zemine sahip. 1998 depreminde buralar daha çok etkilenmişti. 98 depreminde Sarıyakup Mahallesinde çocukluğumuzun geçtiği iki ev de yıkılmıştı. Bilim adamlarımdan öğrendiğimiz şu; yüzeye yakın depremlerin yaydığı yıkıcı dalgalar sert zeminleri etkiliyor. 
 

YIKILAN BİNALAR 1999 ÖNCESİ

Çukurova’da 418 canımızı toprağa verdik. 12 bina yıkıldı. Bu binaların tamamının 1999 öncesi ruhsat aldığı ortaya çıktı. Maalesef ülkemizde önüne gelen herkes müteahhitlikyapabiliyor. Müteahhitlerin sıkı denetlenmesi gerekiyor. Başka bir mesleği var müteahhitlik yapıyor olacak iş değil. 1999 Gölcük depreminden sonra deprem yönetmenliği yayınlandı. Bunu çok önemsiyorum. Bir de yapı denetim şirketleri var. Neyse ki son iki yılda sistemi değiştirdiler ve yapı denetimcilerin müteahhitlerle bağı kalmadı. Önceki dönemde her şey müteahhidin vicdanına kalmıştı. Denetim yetkisi de belediyenin yetkisindeydi. Şimdi yapı denetim firmaları yetkili. Şunu söyleyeyim yeni binalarda hiçbir şey yok. Beni bağışlayın hırsız müteahhit deniyor. İyi olanları tenzih ediyorum. İşini düzgün yapanlara teşekkür ediyorum. Hazır betonun usulüne uygun yapılması çok önemli. Bunu yapı denetim firması bilemeyebilir ama bilinçli müteahhit bunu takip ediyor. Ben avukatım ben inşaattan ne anlarım. Herkes anladığı işleri yapmak durumunda. 
 

ARTIK DAHA HASSAS DAVRANACAĞIZ

Hazır beton gibi zemin etüdü çok önemli. Biz belediye olarak buna çok önem veriyoruz üstümüze düşeni yapıyoruz. Günümüz hırsızları içerden büyüme yapıyor, emsal fazlası yapıyor. Eskiden malzemeden çalıyorlardı. Onu da affetmiyoruz ama malzemeden çalmaktan daha masum kalıyor. Adam içerden büyüyor; sahanlığı iklimlendirmeyi dahil ediyor. Müteahhitlere söylüyorum hakkınıza razı olun.

İlan ediyorum bundan sonra daha hassas davranacağız. Herkese İmar Müdürüme ricada bulunmayın diye talimatım var. Hatay, Maraş, Adıyaman yerle bir oldu. Bunun vebali kime ait. Ben böyle bir vebal taşıyamam. 

İMAR AFFINA KARŞIYIM

JAPONYA’YA GİDECEĞİM

Ruhsata aykırı çok bina yıktım. Ben imar affına karşıyım. Müteahhitlerle karşı karşıya geliyorum sonra imar affı çıkıyor. O zaman benim denetim yetkimi elimden al. Eğer denetim yetkisi bendeyse daha katı önlemler alacağım. Teknik personelimi alıp Japonya’ya gideceğim, ya da oradan ekip getireceğim. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Onlar nasıl yapıyorsa biz de öyle yapmak zorundayız. Gerekirse bu önlemleri plan notlarına ekleyeceğim eğer mümkünse. Maliyeti artırıyorsa artırsın.

Bir binanın yüksek olmasından korkmayın. Önemli olan nasıl yapıldığı. 

Fırsatçıları da buradan uyarıyorum; mademki OHAL var gerekli tedbirleri devletin alması lazım. Akbabalar devreye giriyor. Yer sahipleri 10 lira istediği yere 30 lira istiyor. Bu işlerde kim fırsatçılık yapıyorsa cezalandırılmalı. Balon piyasa oluşturup fırsatçılık yapıyorsa cezaevine atılsın kimse yapamaz. Niye fiyatı artırıyorsun böyle dönemde daha ucuza versen ne olur. İnsanlıktan nasibini almayanı al içeri at. Halkımızı da uyarıyorum fahiş fiyata bir şey almasınlar. Sayın Valimiz, kaymakamlarımız lütfen bu konuda el atsınlar. 

KARTALLAR SİNEK AVLAMAZ

Hayatımın en üzüntülü günlerini yaşıyorum. Onların acısını tam yüreğimde hissediyorum. Doğru düzgün uyku uyumadan ekip arkadaşlarımla birlikte gayret ediyorum. Tüm arkadaşlarımın, kurtarma ekiplerinin, AFAD görevlilerinin, madencilerin çalışan insanların alınlarından öpüyorum. İlk andan itibaren önce çadır temini ardından battaniye, mont, uyku tulumu temini yaptık. Her yere kamyonlarla gittik, çadır çadır dolaşıp eksikleri sorduk ve anında ihtiyaçları karşıladık. Bunu suiistimal edenler de oldu. Bunları da yaşadık ama olsun ihtiyacı olan alsın dedik. Ne gerekiyorsa karşıladık. Biz insanlık görevimizi yapıyoruz. Kim siyaset yapıyorsa Allah belasını versin. Konuşacak çok şey var ama konuşacak çok şey var. Polemik yaratmak istemiyorum ama kimlerin partizanlık yaptığını kimlerin bizi engelleyip bazılarını kolladığın anlatacağım. Ucuz siyaset yapmaya çalışanlar oldu. Ama biz dört dörtlük görevimizi yapıyoruz eksiğimiz olursa da kendi cezamızı keseriz. Biz sineklerle uğraşmıyoruz. Kartallar sinek avlamaz.

KİMSE GELİP İMARLA İLGİLİ RİCADA BULUNMASIN

Yavaş yavaş her şey normale dönecek. Ama ben bir dakika sonra deprem olacakmış gibi davranıyorum. Kimse gelip bana ricada bulunmasın. Herkes işini düzgün ve kuralına uygun yapacak. Akıllı müteahhit bilimsel yapacak işini. Üstüne de koyun ama vatandaş sağlam binada oturduğunu bilsin. Özellikle depreme dayanıklı inşaat yapmayı düşünmeye kişi Çukurova’ya girmesin. Benim dönemimde yapılan binalara ekipler baktı çizik bile yok. Bizim ruhsatını verdiğimiz binalar konusunda herkes rahat olsun. Sıkı denetliyoruz. Hiç kimseye taviz vermiyoruz. İmar konusunda sıkıyönetim ilan ettiğimizi herkes bilir. Bu sıkıyönetimi daha sıkı hale getiriyoruz.

Hayat normale döndüğünde artık görevimizin şekli değişecekbundan sonra son derece titiz hassas bir şekilde inşaatların bizim yetkimizde olan kısmında gerekenleri yapacağız. Bugüne kadar yaptık bundan sonra da yapacak. Yapı denetim firmaları lütfen görevini düzgün yapsın, eksiksiz yapsın. Hazır beton firmaları aklını başına alsın. Denenmiş yöntemleri deneyip risk almasınlar. Çimentoya kimyasal koymayın. Herkes görevini düzgün yapsın. Zemin etüdü yapanlar düzgün yapsın. Topyekûn bir seferberlik ilan edelim. Bence zeminden kaynaklı olmuşsa yıkılan yerlere yeni bina yapılmamalı. 

 

AdminAdmin