Kek pişirmek, keyifli ve zevkli tariflerden biridir. Fakat keki tam kıvamında yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Kekin sert, kuru ve tahta gibi olması tüm keyfinizi topyekün yok edebilir. Kekin tam kıvamında sünger gibi olmasını sağlayacak püf noktaları sizin için anlattık.

BEYAZI İYİCE ÇIRPMALISINIZ

Nefisyemektarifleri.com sitesinde paylaşılan içeriğe göre, Sünger kek yapmanın püf noktaları yumurta beyazının iyice çırpılması ve unun elenerek birkaç seferde eklenmesidir. Yumurta beyazlarını kar gibi olacak şekilde ayrı bir kapta, sarılarını da yine kremamsı bir kıvam alana kadar bir diğer kapta karıştırmak ve büyük bir dikkat ile bu iki karışımı birbirine eklemek mükemmel sünger kekin anahtarıdır.

İLGİLİ HABER Faizsiz Kredi Arayanları Rahatlatacak Bankalar! Geri Ödemesi de Çok Kolay, Böylesine Can Feda!

Kekin sönmemesi için doğru bir ısıda pişirilmesi gerektiğinden sünger kek yapımında ısının ayarlanması da büyük önem taşır. Yüksek sıcaklıklar kekin anında çökmesine neden olurken yetersiz sıcaklık da dokusunun tamamen bozulmasına neden olur. Bütün bunlar dikkate alındıktan sonra güzel kek yapmanın püf noktaları da biliniyorsa kusursuz sünger keki yapmak mümkün hale gelir.

Kek kalıbın iyi şekilde yağlanması önemlidir. Eğer çok yağlanmışsa, kek hamuru yağa yapışacak ve süngerimsi kıvamını kaybedecektir. Kalıbın ince bir tabaka halinde yağlanmasına dikkat edebilirsiniz.

SERTLEŞMEMESİ İÇİN NEMİNİ KONTROL ATINA ALIN

Kekin kuru olmaması için öncelikle doğru malzemelerin dengeli bir şekilde kullanılması önemlidir. Ölçüleri doğru bir şekilde ayarlamak, kekin nemini korumasına yardımcı olur. Ayrıca, pişirme süresi ve sıcaklığı da önemlidir; kekin pişirme süresi tamamlanmadan önce sık sık kontrol edilmeli ve fazla pişirilmemelidir. Pişirme sonrası kekin hava almayacak şekilde kaplanması da nemini muhafaza etmek için önemlidir. Bu şekilde, doğru teknikler kullanılarak kekin kuru olması önlenmiş olur.

İLK SICAKLIĞINDA DİLİMLERE AYIRMAYIN

Kek fırından çıktıktan sonra, öncelikle fırın tepsisinden ya da kek kalıbından çıkarılmalı ve soğumaya bırakılmalıdır. Kek, oda sıcaklığında tamamen soğuduktan sonra servis edilmeye ya da saklanmaya hazır olacaktır. İlk sıcaklığında kesilmemelidir, aksi takdirde parçalanabilir veya dağılabilir. Eğer kek üzerine bir sos veya glazür eklemeyi planlıyorsanız, tamamen soğuduktan sonra eklemek en iyisi olacaktır çünkü sıcak kek sosu emebilir veya eritebilir. Ayrıca, kek tamamen soğuduğunda daha kolay dilimlenir ve servis edilir.

SÜNGER KEK YAPARKEN BİLMENİZ GERKENLER

Malzemeler

5 adet yumurta
5 kahve fincanı un
1 paket kabartma tozu
5 kahve fincanı şeker
1 paket vanilya
1 adet limon kabuğu

Fırını 170 dereceye ayarlayıp ısınmaya bırakın. 
Yumurtaların sarılarını ve beyazlarını ayrı kaplara alın. 
Şekerin yarısını yumurta sarısına, diğer yarısını ise yumurta akına ekleyerek blender ile çırpın ve hacminin iki katına çıkmasını sağlayın.
Un, kabartma tozu ve vanilyayı ayrı bir kaba eleyerek alın. Üzerine limon kabuğunu ekleyerek karıştırın.
Yumurta sarısını, köpürttüğünüz yumurta beyazı karışımına ekleyin ve yavaşça birbirine karışmasını sağlayın. Köpüğün sönmemesine dikkat edin.
Unu da karışıma 3 seferde yavaş yavaş ekleyin. Karışımı tahta kaşık ile narin bir şekilde karıştırın.
Kelepçeli kalıp veya düz kek kalıbını önce yağlayın, ardından un serpiştirin. 
Kek harcını dikkatlice kek kalıbına boşaltın ve üzerini spatula ile düzeltin. 
Keki fırına alarak 30 dakika kontrollü bir şekilde pişirin. 
Kek piştiğinde oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Soğuduğunda kek kalıbından çıkarıp servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.