EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-11-2023 16:36   Güncelleme : 06-11-2023 19:51

“5 Milyon Ton Stoğumuz Oluşacak”

“5 Milyon Ton Stoğumuz Oluşacak”


Çukurova'daki turunçgil üreticileri ülkemizde bu yıl 5 milyon ton civarında turunçgil stoğu oluşacağını belirterek ihracat için destekleme istedi. 

İşte ortak açıklama:

2023-2024 turunçgil sezonu değerlendirildiğinde iyi hava koşulları neticesinde rekor bir üretim olacağı görülmektedir. Sadece Mersin, Adana ve Hatay illerinde ortalama turunçgil rekoltesinin 6.4 milyon ton olacağı tahmin edilmektedir. Üretim yapılan diğer illerin de eklenmesi ile 2023 yılında ortalama 7 milyon ton civarında rekor bir üretim beklentisi bulunmaktadır.

Mevcut durumda İspanya, Mısır ve Fas gibi rakibimiz olan ülkelerde 2023 sezonu rekoltesinin de ortalama % 35 daha fazla olduğu bildirilmektedir. Bu ülkeler kendi stoklarını eritebilmek için rekabet ettiğimiz ortak pazarlarda %20-30 fiyat indirimleriyle talep artışını tetiklemeye çalışmaktadır.

Bu sebeplerden dolayı turunçgil üreticilerimizin satış imkanları kısıtlanmış, sezon ortasına yaklaşmamıza rağmen henüz hiç satış yapmayan binlerce çiftçimiz bulunmaktadır.

Zaten üretim maliyetlerinin yükselmesiyle banka ve piyasalara borçlanarak üretim yapma mecburiyetinde olan turunçgil üreticilerimiz ürününü satamayınca şu anda büyük bir karamsarlık içerisindedir.

Geçen yılki rakamlarla toplam turunçgil üretimimizin 1.9 milyon tonu ihraç edilirken yurt içi tüketim için ise geriye kalan yaklaşık 3 milyon ton yeterli olmuştur. Bu yıl ki projeksiyonlara göre 7 milyon tonluk tahmini üretimimizin 2 milyon tonu ihraç edilse bile yurt içi tüketim için 5 milyon ton kadar rekor bir turunçgil stoğu oluşacak ve tüketilemeyen bu fazlalık dalında kalarak maalesef çürümeye terk edilecek veya meyvesiyle birlikte milli servetimiz olan ağaçların sökülmesine sebep olacaktır.

Bu nedenle dalında kalma tehlikesi olan tüketim fazlası turunçgilimizin daha fazla ihraç edilerek döviz olarak ülkemize kazandırılması, turunçgil üreten çiftçimizin üretime devam etmesi ve ağaçlarımızın sökülmemesi için turunçgil ihracatına ton başına 2.250 TL destek verilmesi ve rekabet gücümüzün arttırılması gerekmektedir.

Bu yıl üretim rekoru kırılacağından ihracata gidecek olan üretim fazlamız, yurt içi tüketicimizin alış fiyatlarını olumsuz etkilemeyeceği gibi talep ettiğimiz ihracat desteği, nakit olarak değil, ihracatçılarımızın resmi borçlarına mahsup olarak verileceğinden hazinemize ilave yük getirmeyecektir.

Ancak bu desteğin erken açıklanması gerekir ki çiftçimize direk yansısın ve dalında bekleyen turunçgil ürünümüz, en azından alıcı bulsun ve ihraç edilerek ülkemiz döviz kazansın ve biz çiftçiler de üretime devam edebilelim.

Saygılarımızla.

Adana Çiftçiler Birliği Adana Ticaret Odası Adana Ticaret Borsası

Adana Sanayi Odası Adana Tur. Üre.Bir. AKİB

Mersin San.ve Tic.Odası Mersin Tur. Üre.Bir. Mersin Ticaret Borsası

Tarsus Ticaret Borsası Tarsus San ve Tic.Odası Mersin Ziraat Odası

Tarsus Ziraat Odası Yüreğir Ziraat Odası Seyhan Ziraat Odası

Karataş Ziraat Odası Yumurtalık Zir.Odası Kozan Ziraat Odası

Ceyhan Ziraat Odası İmamoğlu Ziraat Odası Sarıçam Ziraat Odası

Karaisalı Ziraat Odası Hatay Ziraat Odası

AdminAdmin