Türk Hava Yolları (THY), pilot olmak isteyenlere müjdeli haber verdi. Yapılan son dakika açıklamasında, ilk aşamada 1000 kişinin pilot eğitimine alınacağı, daha sonra ise yılda 2 bin kişinin eğitime dahil edileceği duyuruldu. İşte detaylar ve başvuru süreci...

THY 1000 Pilot Alımı Yapacak: Pilot Olmak İsteyenlere Büyük Fırsat

Türk Hava Yolları (THY), son dakika bir açıklama yaparak pilot olmak isteyenlere heyecan verici bir fırsat sunuyor. Yapılan duyuruda, THY'nin ilk aşamada 1000 kişiyi pilot eğitimine alacağı ve daha sonra yılda 2 bin kişiye eğitim vereceği belirtildi. Bu gelişme, pilotluk kariyeri hedefleyenler için büyük bir adım olabilir.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat'ın yaptığı açıklamaya göre, havacılık sektöründe pilot eksikliği ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Bolat, şu anda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TAFA) yıllık kontenjanının 200 kişi olduğunu, ancak bunu 300'e ve daha sonra kademeli olarak 1000'e çıkaracaklarını belirtti.

Bolat, "Turkish Airlines Aviation Academy TAFA’nın yıllık yeni öğrenci kontenjanı 200 kişi. Bunu ilk etapta 300’e çıkaracağız. Ülkemizdeki diğer uçuş okullarının kapasitesi de yaklaşık 200. Bizim gelecek 10 yıllık hedeflerimiz için pilot ihtiyacımız yılda ortalama 1000. Bu açığı kapatmak için biz yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca dünyada da pilot açığı olacak, yılda 2000 bin pilot yetiştirsek 1000 tanesi THY’de diğerleri de başka ülkelerde istihdam edilir. Ve Türkiye pilot yetiştirme üzerine dünyada marka olabilir" şeklinde konuştu. Bolat ayrıca, uçak tedarikinin önemli bir konu olduğunu vurgulayarak, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile 20 eğitim uçağının üretimi için anlaşma imzaladıklarını belirtti.