Sözcü Gazetesi Bölge Temsilcisi Mehmet Serbes, bugünkü köşe yazısında başıboş hayvan vahşetini kaleme aldı. Hayvanseverlerin bile tepkisini çekecek olan olayın akışı şu şekilde:

"Birkaç gün önce telefonum acı acı çaldı. Arayan eski bir sağlık görevlisi arkadaşımdı. Yüreğir Devlet Hastanesi acil servisine getirilen 5 yaşındaki Suriyeli bir çocuktan bahsediyordu. 
Adı Abbas Haşmet
Meydan Mahallesinden oturuyor. 
Evlerinin olduğu sokakta arkadaşları ile oynarken bir anda etrafını başıboş köpekler çevirdi. 
Küçük çocuk neye uğradığını şaşırdı, kaçmak istedi ama başaramadı zira sokak köpeklerinden birisi çoktan ilk hamleyi yapmış Abbas’ın bacağına dişlerini geçirmişti. Küçük çocuk acılar içinde kıvranırken olayı gören arkadaşları hemen aile büyüklerine haber vermek üzere koştular. 
Altı başıboş köpek etrafını sardıkları Abbas’a arka arkaya hamle yaparak dişlerini geçiriyorlardı. Küçük yavru acılar içinde kıvranıyor kaybettiği kanlar yüzünden baygınlık yaşıyordu.

Olayı tanık olanlarla Abbas’ın aile büyükleri yetişerek köpekleri kovaladılar. Kanlar içinde kalan yavru hemen Yüreğir Devlet Hastanesi acil servisinde müşadahe altına alındı. Durumu çok ağır olunca küçük Abbas hemen Adana Şehir Hastanesine sevkedildi. Korkunç manzara karşısında Şehir hastanesindeki doktorlar vücudu ısırıklarla delik deşik olan küçük çocuğu saatler süren ameliyattan sonra yoğun bakıma aldılar.
İnşallah tez zamanda sağlığına kavuşur demekten başka şu an elimizden bir şey gelmiyor. 
Ancak başıboş sokak köpekleri konusu bir kez daha gündemimizi meşgul edecek gibi görünüyor. 
Şimdi hiç kimse ne Abbas’ın ne de ailesinin yerinde olmak istemez. 
Başıboş sokak köpekleri ile ilgili alınacak önlemler konusunda çok acil davranılmalı, belediyeler derhal barınak işine hız vermeli, saldırgan köpekletle ilgili de gereken ne ise yapılmalı. Evet köpekler kediler bizim dostlarımız ama hiç kimse köpeklerin bu saldırısını da hoş görmemeli, suçu başka şeylerde aramamalı. 
Nasıl yasalara uymayan, başka hayatlara zarar verenlere en ağır cezalar veriliyorsa, bu tür olaylara karışan başıboş köpekler içinde gereken ne ise yapılmalı, bunlar hızla rehabilite edilmeli. 
Aksi halde daha çok Abbasların canı yanar, daha çok aileler perişan olur. Hatta bu uğurda can verenler bile olur. 
Özellikle Adana’daki yerel yönetimlerin hızla hareket ederek bir daha böyle olayların yaşanmaması için ellerinden gelen çabayı harcamasını bu sorunu kökten çözecek hamleler atmasını bekliyoruz."