Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ekonomik ve sosyal olarak maddi durumu olmayan bireylere maddi yardım yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda, yaşlılara ve engellilere sosyal yardım ödemeside yapılıyor. Peki, kimler ne kadar yardım alacak?  Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardım ödemelerine devam eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, aynı zamanda yaşlı ve engelli vatandaşlara da yardımda buunuyor. Bu doğrultuda, 4 bin 196 TL’ye kadar yapılan sosyal yardım ödemeleri, bu kişileri maddi anlamda kalkındırmayı hedefliyor.

Sosyal yardım ödemeleri, her ayın 15’inden sonra hak sahiplerinin hesaplarına yatarken, 16 Haziran’da Kurban Bayramı’nın başlayacak olması nedeniyle ödemelerin erken bir tarihte gerçekleştirilmesi bekleniyor. Aynı zamanda bakanlık, engellilere engelli oranına göre yardım yaparken, yaşlılara da yaş şartına göre sosyal yardım gerçekleştiriyor. 

Engelli aylığı (Yüzde 40-69 arası): 2 bin 797 lira Engelli aylığı (Yüzde 70 ve üzeri): 4 bin 196 lira Engelli aylığı (18 yaş altı): 2 bin 797 lira Yaşlı aylığı: 3 bin 504 lira Yüzde 40 ila 69 arası engeli olanlar ile yüzde 70 ve üzeri engeli olanlara göre destek tutarı değişiyor. 18 yaş üstü engelli kişiler ile bu kişilerin vasi veya vekilleri bu yardımı alabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yaşlı ve engelli aylığı almak için başvuru yapacak kişilerde belirli şartlar arıyor. Engelli bireyler için yüzde 40 ve üzeri engele sahip olma şartı aranırken, yaşlı aylığı için ise 65 yaş ve üstü bireylere ödeme yapılıyor. Aynı zamanda, diğer başvuru şartları da şu şekilde: Nafaka almıyor olması, Hiçbir gelire sahip olmaması, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı olmaması, Hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının üçte birinden az olmaması.