GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-01-2023 12:05

‘’AKP’nin Esnafı Bölme Teklifi Mecliste’’

‘’AKP’nin Esnafı Bölme Teklifi Mecliste’’


Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi yaptığı yazılı basın açıklaması ile siyasal iktidarın TOBB Yasasında yapmak istediği değişiklikleri ve amaçlarını değerlendirdi. 

Teklifin Esnafı bölerek yandaş yapılar kurmayı hedeflediğini belirten Çelebi’nin basın açıklaması şöyle:

‘’İktidar partisi, TOBB Yasasını değiştirerek Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nu (TESK) bölmek, alternatif yapılar kurmak için kollarını sıvadı. Daha önce ‘’Çoklu baro’’ yasal düzenlemesiyle baroları ve barolar birliğini hedef alan siyasal iktidar, şimdi de esnaf örgütlenmesini bölmek, konfederasyon kurmayı kolaylaştırarak yandaş yapılar kurulmasına imkan sağlamak için meclise yeni bir teklif sundu. ‘’Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Borsalar Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi’’ ismiyle meclise sunulan teklif, Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Yasasının federasyonların kuruluşunu düzenleyen maddesinde değişiklik yapılıyor. Buna göre mevcut yasada federasyon kurulması için en az 40 kurucu odanın bir araya gelmesi gerekirken; teklif ile bu sayının 25 odaya düşürülmesi öneriliyor. Bununla birlikte yeni bir esnaf ve sanatkar federasyonu kuruluş talebini Sanayi ve Teknoliji Bakanlığı değerlendirecek ve uygun bulunması ile onaylanabilecek. Özetle meclise sunulan teklif, esnafı bölerek yandaş federasyonlar kurmayı  amaçlamaktadır. 

Meclise sunulan tekliften TESK’in haberinin olmaması; yasa teklifinin konunun en ilgili kurumuyla tartışılmadan, görüşülmeden yapılması siyasal iktidarın kötü niyetini gözler önüne sermektedir. Şu anda TESK’e bağlı 13 federasyon bulunuyor.Federasyonlar içinde yeni federasyonlar kurulmasının önünü açan, olağanüstü genel kurul çağrılarında düzenleme yapan, yeni federasyonların kuruluş onaylarını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlayan bu denli önemli bir değişiklik konunun paydaşlarından habersiz yapılabilir mi? Tekliften meclise sunulduktan sonra haberdar olan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hükümet temsilcileri ile görüşerek itirazlarını iletti. Federasyon kurulabilmesi için gerekli oda sayısının arttırılmasını talep eden federasyonlar, meclise sunulan bu teklifle tam tersine oda sayısının azaltılması yönündeki değişikliği tepkiyle karşılıyarak federasyon enflasyonu yaşanacağını belirttiler. 

Tek adam rejimi ülkemizi her alanda geriye götürmüştür. Ben yaptım oldu mantığıyla hazırlanan kanun teklifleri; öneriden, istişareden, ortak akıldan uzak yönetim anlayışı; keyfi ve antidemokratik uygulamalar, haksız hukuksuz kararlar;baskılar, yasaklar ve tüm yurttaşlarımızın vicdanını yaralayan adaletsizlikler milletimizi canından bezdirmiş durumdadır. 20 yılllık AKP iktidarının tarih olmasına sadece birkaç ay kaldı. Vatandaşlarımız karamsar olmasın, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ülkemizi bu karanlık dönemden çıkarıp barış içinde kardeşçe yaşanan, birlikte üretip birlikte kazanan, fikirlerin özgürce paylaşıldığı, adaletin sağlandığı, geleceğe umutla bakan özgür bir Türkiye’yi birlikte kuracağız.’’

AdminAdmin