GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-11-2023 12:55

“Asgari Ücret Yılda İki Kez Güncellenmeli”

“Asgari Ücret Yılda İki Kez Güncellenmeli”


Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları aralık ayında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki ilk toplantıyla başlayacak. Yapılacak 3. toplantının ardından toplumun genelini ilgilendiren asgari ücret tespit edilmiş olacak. 

Konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Dr. Anıl Tanburoğlu 2024 yılı için belirlenecek olan asgari ücret ve emeklilerin alacağı maaş artışına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. 
 
HÜKÜMETİN ENFLASYONLA MÜCADELE YÖNTEMİ SAKAT
 
“Hükümetin enflasyonla mücadelesi ve ekonomik politikalara karşı aldığı pozisyonlar sakat” diyen Anıl Tanburoğlu şunları söyledi. “Asgari ücretin yılda bir kere belirleneceği Çalışma Bakan Işıkhan tarafından telaffuz edildi. Enflasyon önlenemezken, dövizdeki artış durdurulmazken, hayat pahalılığı engellenemezken böyle bir açıklama yapılmasının haklı bir gerekçesi olamaz. Seçim senesi iki kez güncellenen asgari ücret, seçimden sonra bir kez güncellenecek açıklaması sabit gelirle çalışan bütün kesimleri içinden çıkılması zor olan bir sürece doğru sürükler. Yürütmenin başı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a buradan seslenmek istiyorum Doğru olan bu ekonomik çöküntü ortamında asgari ücretin bir sene içinde 3 aylık periyotlar halinde 4 kez güncellenmesidir. Diyecekler ki ekonomik tablo buna el vermez, o zaman en azından geçen sene olduğu gibi bir yılda iki kez güncellenmesidir.”
 
AdminAdmin