YEREL
Giriş Tarihi : 16-01-2023 10:13

Asılsız İhbarlara Para Cezası Kesildi

Asılsız İhbarlara Para Cezası Kesildi


Adana Valiliğinden açıklama: 

“Sıhhi İmdat, Polis İmdat, Orman Yangın İhbar, Jandarma İhbar, İtfaiye İhbar ve AFAD İhbar numaralarını tek numarada toplayan 112 Acil Çağrı Merkezi hattına zaman zaman asılsız ihbarlar ile devlet büyüklerine ve kamu görevlilerine hakaret içerikli ihbarlar gelmektedir.

2022 yılı içerisinde; 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğüne toplamda, 2 milyon 831 bin 157 çağrı gelmiş olup bu çağrılardan 1 milyon 55 bin 674 adetivakaya dönüşmüştür.

112 Acil Çağrı Merkezini gereksiz yere arayarak meşgul ettiği tespit edilen 96 kişiye toplamda 59 bin 773 TL idari para cezası kesilmiştir. 

Yapılan ihbarlarda; kurum personeline, kamu kurum kuruluşları ile devlet büyüklerine hakaret içerikli ihbarda bulunan 41 kişiye adli işlem başlatılmıştır.

Tüm acil numaraları tek bir hatta birleştiren 112 Acil Çağrı Hattı’nı gereksiz yere meşgul etmek;  acil durumda ihbar vermek ve yardım talebinde bulunmak isteyen vatandaşlarımızın çağrı merkezine ulaşmasını engellemekle beraber acil durumda olan vatandaşlarımıza etkin hizmet vermeyi de geciktirmektedir. 

Hayati önem taşıyan bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesini vatandaşlarımızdan önemle rica ederiz. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

AdminAdmin