ADANA'da eşinden boşanma aşamasındaki babası Mustafa Alto’yu (46) ağabeyi Kadir Alto’nun (25) ‘hadi indir’ talimatı sonucu av tüfeği ile vurarak öldürdüğü iddia edilen M.A.A.(17), 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cinayete azmettirmekten ağabeyleri Kadir Alto 17 yıl 6 ay, Kemal Alto (24) 9 yıl 5 ay 10 gün, kuzeni Emrullah Özdemir (27) 7 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi. Mustafa Alto, 2018'de otomobilinde uğradığı silahlı saldırıdan yaralı kurtulmuştu.

Seyhan ilçesinin Gülbahçesi Mahallesi’nde oturan oto galerici Mustafa Alto iddiaya göre, eşinden boşanmak için ayrı yaşamaya başladı. 2 yıldır eşinden ayrı olan Alto’nun Mersin’de başka bir kadınla birlikte yaşamaya başlaması üzerine çocukları Kadir ve Kemal ile arasında maddi nedenle anlaşmazlık çıktı. 17 Mart 2022’de babalarının Adana’da annelerinin oturduğu eve geldiğini öğrenen Kadir, Kemal, kardeşleri M.A.A. ve kuzenleri Emrullah Özdemir’i de yanlarına alarak buraya gitti. Kardeşler babalarının aşağıya inmesini istedi. Aşağı inen Mustafa Alto, oğlu Kadir’e "Benden ne istiyorsun, ben sana dükkan verdim malımı verdim, benden daha ne istiyorsun" demesi üzerine aralarında tartışma çıktı.

‘SENİ ÖLDÜRÜRÜM’

Tartışma sırasında Kadir Alto, babasına, "Seni öldürürüm, senin canını alırım" diyerek tehditte bulundu. Daha sonra Kadir Alto yanındaki tabancayı çıkartıp babasının göğsüne dayadı, olay yerindeki bir kişi Kadir Alto’yu itekledi. Bu sırada Alto, tabancayla havaya birkaç el ateş ettikten sonra elinde av tüfeği bulunan kardeşi M.A.A.'ya "Hadi indir" diyerek babasına ateş etmesini istedi. Ağabeyinin talimatı üzerine M.A.A., tüfekle babasına 2 el ateş etti. Bacağından yaralanan Mustafa Alto kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olayın ardından yapılan soruşturmada Abdullah Y. ve Mustafa Ç.’nin olay yerini gören kendilerine ait hurdacı dükkanındaki kamera görüntülerini sildikleri öne sürüldü.

Mahkeme heyeti, babasını öldüren M.A.A.’yı önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Cezası daha sonra, eylemini haksız tahrik altında işlemesi, yaşının küçük olması ve duruşmadaki iyi hali nedeniyle 11 yıl 8 ay hapis cezasına indirildi. Heyet, cinayete azmettirmekten Kadir Alto’yu 17 yıl 6 ay, Kemal Alto’yu 9 yıl 5 ay, Emrullah Özdemir’i ise 7 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum etti. Alto kardeşlerin tutukluluklarının devamına, Özdemir’in ise yurt dışına çıkış yasağı ile adli kontrolle tahliyesine karar verildi. Güvenlik kamera görüntülerini sildikleri iddia edilen Abdullah Y, ve Mustafa Ç., ise delil yetersizliğinden beraat etti.