Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, sahipsiz sokak hayvanlarıyla ilgili sorunun gün geçtikçe büyüdüğünü, iktidarın derinleşen problemleri çözmek yerine daha da büyüttüğünü söyledi.

Hayvanların uyutulmasına karşı yaşatılması çağrısını yineleyen Barut, Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını isteyerek, "Türkiye'de sokak hayvanları sahipsiz ve çaresiz, insanlarımız mağdur ve zor durumda. Bu acılar artık son bulsun, herkesin gördüğü soruna çözüm bulunsun" dedi.

SORU ÖNERGESİ SUNDU

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na soru önergesi veren Ayhan Barut, "Ülkemizde son günlerde iktidar tarafından gündeme getirilen sokak hayvanlarıyla ilgili yasal düzenleme teklifi çokça tartışılıyor. İçerisinde 'Uyutma' gibi ifadelerle kabul edilemez hükümlerin olduğu yasa teklifinin Meclis'e gelmesi öngörülüyor. Bu anlamda açık ve net olarak ifade etmek gerekir ki; Türkiye'de sokak hayvanları sahipsiz ve çaresiz, insanlarımız mağdur ve zor durumda" diye konuştu.