YAŞAM
Giriş Tarihi : 20-11-2023 09:52   Güncelleme : 20-11-2023 17:09

Balcalı’da Dünya Prematüre Günü

Balcalı’da Dünya Prematüre Günü


Dünya prematüre günü nedeniyle Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’n de etkinlik düzenlendi. Etkinlik çerçevesinde prematüre doğan bebekler, aileleri ile hekimler ve sağlık çalışanları bir araya gelerek pasta kesti.

Çukurova Üniversitesi Neonatoloji Bilim Dalı öğretim üyesi ve Çukurova Neonatoloji Derneği başkanı Prof. Dr. Hacer Yapıcıoğlu Yıldızdaş, her ‘’17 Kasım Günü’’nündünyada ‘’Dünya Prematüre Günü’’ olarak kutlandığını, bu günde prematüre doğuma ve prematüre doğan bebeğin sorunlarına farkındalık yaratılmak istendiğini belirterek şu bilgileri verdi:

"Maalesef doğan her 10 bebekten bir tanesi prematüre olarak doğuyor. Prematüre doğum bebek ve beş yaş altı çocuk ölümlerinin en önemli nedeni. Bir kadının, gebelik öncesi ve gebelikte tıbbi bakım alması prematüreliğin ve prematüreye bağlı sorunların önlenmesi açısından önemli. Anne karnında geçirilen bir gün bile bebeğin yaşam şansını arttırıyor. O nedenle prematüre doğum eylemi olan veya bu riski yüksek olan gebeler mutlaka perinatoloji merkezi olan bir hastanede izlenmeli  ve doğum kaçınılmaz ise bebeğin bu merkezlerde doğumu sağlanmalı, neonatologlar (yenidoğan yan dal ihtisası yapmış Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktoru) ve yenidoğan hemşireleri tarafından izlemi yapılmalıdır"

 

AdminAdmin