GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-01-2023 08:37   Güncelleme : 20-01-2023 08:48

Başkan, Mala Çökme ve Tefecilik!

Başkan, Mala Çökme ve Tefecilik!


Adana’nın köklü bir mobilya fabrikasıydı. Şehirde ve Türkiye genelinde bayilikleri bulunuyordu. Bunlardan bir tanesi de Yüreğir’deydi. İşadamı bu bayisini dost bilmişti ve yeri geldiğinde ona önemli kolaylıklar sağlıyordu. 

Taa ki FETÖ/PYD davasından gözaltına alınıp hapse girene kadar. Yargılanması devam ederken üç yıl civarında cezaevinde kaldı. 
Yargıtay bu dosyada kararı bozdu ancak yerel mahkeme kararında ısrar etti. Dosya yeniden Yargıtay aşamasında. 
 
Konumuza dönelim. 
Fabrika sahibi, cezaevinde yatarken üç kızına haber yolladı: 
“Her şeye rağmen güvenebileceğimiz başka kimse yok. Bu abiniz size yol gösterecek; ticari anlamda o ne diyorsa onu yapın.”
Halbuki; 
Yağmurlu, gri ortamda kurda kuzu teslim edilmişti. 
Yüreğir tilkisi, Mersin yolu üzerindeki mobilya toptancısı ile buluştu. Cezaevinde yatmakta olan FETÖ tutuklusunun (o günlerde mahkeme henüz kararını vermemişti) borç miktarını öğrendi. Borcu katladı; açık hesap adı altında rakamı devasa bir boyuta getirdi.
 
Kendisine güvenmekten başka çaresi olmayan kızlara senetleri imzalattırdı, o evrakları Mersin yolu üzerindeki toptancıya götürdü. Aralarında konuşup anlaştılar. 
Milyonlarca liraya ulaşan sözde alacak karşılığında bazı işletmeler ailenin elinden çıktı. 
Düşene fena vurdular. 
 
Geçmişinde para satıcılığı ve ‘iş bitirme karşılığı kendisine verilmiş senedi tahsile koyma’ yargılaması da dahil birçok leke bulunan adam (!) operasyonu tamamlamıştı. 
Halbuki kendisine zamanında güzelliklerde bulunmuş dostuna ve ailesine yardımcı olabilirdi. Yücelebilirdi (!) tam tersini yaptı. 
 
Şimdi konu yargı aşamasında. İşadamı ve Mersin yolu üzerindeki firma sahipleri alacak-verecek mahkemeleşmesi sürecinde. Haksız yere gasp edilircesine yağmalanan mallar gerçek sahibine ulaşmayı bekliyor. Söz elbette yargının. Bu sırada da Yüreğir tilkisi makam koltuğunda keyif yapıyor. 
Bilinmelidir ki,
 
Toplumsal etiket; dosta kazık atma karaktersizliğini, vicdansızlığı ve ayıpları örtmeye yetmiyor. 
 
Hak edilmemiş kirli para, sahibi olana yalan dünyada belki Bayram yaptırtabilir ama bir de gerçek dünyası var bu işin. 
Allah var! 
Bu şehr-i Adana’da, para satıp da çoluğuyla çocuğuyla sağlıklı ve huzurlu bir hayat yaşayabileni hiç görmedim. 
 
ALİ PEKMEZCİ 
 
*
 
Herhangi bir dine mensup olmak sizi iyi biri yapmaz. İyi insan olmak, vicdanla ilgilidir. Vicdan, insanın içindeki Tanrıdır.
 
Victor HUGO
 
AdminAdmin