ADANA'da 6 Şubat depremlerinde yıkılan ve 63 kişiye mezar olan Tutar Sitesi C Blok davasında mahkeme, Çukurova Belediyesi görevlileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

Merkez Çukurova ilçesinde 6 Şubat 2023 depremlerinde Tutar Sitesi'nin C Blokunun yıkılması sonucu 63 kişi hayatını kaybederken, 12 kişi de yaralandı. Yapılan soruşturma sonunda, depremden sonra Türkiye’den kaçan apartmanın teknik uygulama sorumlusu ve inşaat mühendisi Cüneyt Akkaya hakkında Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Yargılama sırasında firari sanık Akkaya, Karadağ’da yakalandı. İadesi için çalışmalar sürdürülürken Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne aldırılan yeni rapor ile davanın seyri değişti.
Mahkeme heyeti tarafından Karadağ’da yakalanan davanın tek sanığı apartmanın teknik uygulama sorumlusu ve inşaat mühendisi Cüneyt Akkaya’nın iadesi ile ilgili akıbetin sorulmasına, devam eden soruşturmalar sonrası açılacak davaların birleştirilmesinin beklenilmesine ve Tutar Sitesi C Blokunun yıkılmasında ihmali olduğu iddia edilen Çukurova Belediyesi görevlileri hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılması ve sistemlerinin incelenmesi için duruşmanın ertelenmesine karar verildi.