Sağanak yağışın eksik olmayacağı şehirler, ilçeler açıklandı. Eğer hava durumuna göre hareket edilecek ise dikkatli olmak gerekiyor. Güneşli hava yerini yağışlara bırakmaya karar verdi. Meteoroloji bu konuda ne söylüyor? Uzmanlardan hava tahminlerine yönelik açıklama geldi.

Meteoroloji Hava Forum'un sosyal medya hesabından yapılan son paylaşımla, Türkiye'de yaşayanları etkisi altına alacak yeni bir hava durumu haberi geldi. Çarşamba günü, Balkanlar üzerinden gelen bir soğuk hava dalgasının Türkiye'yi 30 saat boyunca etkisi altına alacağı duyuruldu. Bu soğuk hava dalgası, gece saat 04:00 itibarıyla yurdumuzun kapılarını çalacak, önce Marmara Bölgesi'ni ardından ise Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi'ni saracak.

 Ankara, Eskişehir, Bolu, Kastamonu, Sivas, Kayseri gibi birçok iç kesimde yer alan şehirleri, Çarşamba gecesinden itibaren Cumartesi'ye kadar sürecek karla karışık yağmur ve kar yağışlarının beklenildiği bir soğuk hava perdesine bürüyecek. Bahsi geçen dönemde, birçok şehir beyaz örtüyle kaplanacak, kış mevsiminin en çarpıcı manzaralarından biri yaşanacak.

İstanbul özelinde ise kar yağışı beklenmese de, aralıklı yağmurların sıcaklığı 7-8 derecelere kadar düşüreceği tahmin ediliyor. Özellikle gece saatlerinde İstanbulluların 1-3 derece arası sıcaklıklarla karşılaşarak üşüyecekleri belirtiliyor. Bu durum, kışın soğuk yüzünü bir kez daha gösteriyor ve vatandaşları soğuk hava koşullarına karşı önlem almaya davet ediyor. Soğuk hava dalgasının getireceği bu değişimler, özellikle iç kesimlerde yaşayan vatandaşlar için kış lastiği, antifriz gibi kışlık araç bakımı ve evde ısı yalıtımı gibi önlemleri hatırlatıyor. Vatandaşların bu soğuk günlerde sağlık ve güvenlik tedbirlerini artırması, evcil hayvanları ve sokak hayvanlarını da unutmamaları büyük önem taşıyor.