GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2023 11:54

Büyükelçi: Adana Konsolosluğuna Gitmeyin

Büyükelçi: Adana Konsolosluğuna Gitmeyin


ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden dikkat çeken bir Türkiye uyarısı geldi. Açıklamada ABD vatandaşlarının halka açık bölgelerdeki kalabalık alanlarda bulunmamaları, ABD ile ilişkili kıyafetler giymemeleri konusunda uyarı yapıldı.

Uyarıdaki ‘Adana’ detayı ise dikkat çekti. Uyarıda, Amerikan vatandaşlarının Adana Konsolosluğu’nun bulunduğu bölgeye gitmemeleri istendi.

Büyükelçiliğin resmi internet sitesinden yapılan uyarı için Türkiye geneli işaret edildi.

Açıklamada, ABD dış politikasına tepkilerin dile getirildiği gösterilerin, ABD karşıtı ve ABD şirketlerine yönelik boykot çağrılarıyla birlikte devam ettiği kaydedildi.

Büyük gösterilerin, polis varlığının artmasına, yolların kapanmasına ve trafikte aksamalara neden olabileceği belirtildi.

Açıklamada, “Barışçıl olması amaçlananlar da dahil olmak üzere herhangi bir gösteride tansiyon yükselebilir ve şiddete dönüşebilir.” denildi.

Amerikan karşıtı faaliyetlerin arttığı belirtilerek, şunlar aktarıldı:

Türkiye’deki ABD hükümet personeline, halka açık katılımları ve hareketleri en aza indirmeleri ve ABD ile ilişkili kıyafetler giymemeleri, uyruklarına dikkat çekmemeleri konusunda uyarıda bulunuldu.

Ayrıca, Amerikan vatandaşlarının Adana Konsolosluğu’nun bulunduğu bölgeye gitmemeleri de istenirken, “ABD’nin Adana Konsolosluğu ve İzmir Konsolosluğu geçici olarak ziyarete kapalı.” bilgisi paylaşıldı.
Alınması gereken tedbirler başlığı altında ise şunlar sıralandı:

ABD veya İsrail ile bağlantılı kamuya açık olan yerlerde dikkatli ve tetikte olun. Düşük bir profille hareket edin.

Protesto ve gösterilerin etrafındaki alanlardan kaçının. Çevrenizden haberdar olun. Gelişmeler için yerel medyayı takip edin.

 

AdminAdmin