Kalp ve iç hastalıkları uzmanı Canan Karatay, her gün 1 bardak limonlu su tüketmeniz sağlık bakımından çok yararlı olduğunu dile getirdi.

Limonlu su, son zamanlarda sağlık bakımından en çok önerilen içeceklerin başında gelir. Bu çok da haksız bir öneri değil. Çünkü 1 adet limonlu suyun besin değeri oldukça zengin. Sadece sıkılmış bir adet limonun bulunduğu limonlu suda, 18.6 miligram C Vitamini, 9.6 microgram folat, 49.4 miligram potasyum, 0.01 B1 Vitamini, 0.01 B2 Vitamini ve 0.06 B3 vitamini bulunuyor.

İLGİLİ HABER Bu İllerimizde Bal Üretimi Yapılıyor! En İyi Bal Hangi Şehirde, Balın Faydaları Saymakla Bitmiyor!

C vitamini deposu limon ile suyun buluşması hakkında önemli açıklamalar yapan Karatay, ''Limonlu su, bağırsakların aktif çalışmasına yardımcı olarak sindirimi kolaylaştırır ve düzenli tüketildiğinde yağ yakma özelliği gösterir. Sabah aç karnına limonlu su tüketildiğinde, kilo vermek için birikmiş ödemler idrar yoluyla dışarı atılır. Limonlu su, metabolizmayı hızlandırarak fazlalık yağlarınızdan kısa zamanda kurtulmanıza yardımcı olur. Limonlu su, metabolizmayı hızlandırarak fazlalık yağlarınızdan kısa zamanda kurtulmanıza yardımcı olur." ifadelerini kullandı

LİMONLU SU NE İŞE YARAR?

Medicalpark.com.tr'de aktarılan bilgilere göre, Limonlu su ne işe yarar sorusu için verilebilecek en temel 6 fayda olarak şunlar sayılabilir:

Vücudu Nemlendirir: Yeteri kadar su içmek genel sağlık sisteminiz açısından çok önemlidir. Bu sayede çeşitli semptomlara yol açabilecek bir durum olan dehidratasyonun önüne geçilebilir. Dehidratasyonun yol açabileceği bazı sorunlar şunlardır:

Yorgunluk/ tükenmişlik
Aşırı susuzluk
Kuru cilt ve dudaklar
Baş ağrısı
Kalp çarpıntısı
Aşırı ısınma
Kabızlık 

LİMONLU SU NASIL YAPILIR?

Limonlu su yapmak için, taze bir limonu ortadan ikiye kesin ve yarım limonun suyunu bir bardak suya sıkın. Karışıma tat katmak için, dilerseniz biraz bal veya birkaç nane yaprağı ekleyebilirsiniz. İyice karıştırın ve limonlu suyunuz hazır. Soğuk servis etmek isterseniz, birkaç buz küpü de ekleyebilirsiniz.

Derleme: Objektifa.com