Patates kızartması, lokantaların her öğünde sunduğu vazgeçilmez ürünlerden biridir. Özellikle fast food restoranlarındaki patates kızartmaları çok beğenilir. Ancak evde aynı lezzeti tutturabilmek düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. İşte patates kızartmanız yumuşak oluyorsa çıtır çıtır restoran usulü patates kızartması yapmanız püf noktası

Tırtıklı, elma dilim, ince dilimlenmiş patates kızartması kızgın ve derin yağda yapılan ve dünyanın her noktasında sevilerek tüketilen lezzetler arasında yer almaktadır. Son günlerde kajun baharatı ve farklı soslarla tüketilen patates kızartmaları yaygındır.

ÇITIR PATATES KIZARTMASI SODA İLE MÜMKÜN

Hürriyet Gazetesi'nin paylaştığı içeriğe göre, Çıtır çıtır patates kızartması için soda kullanılabilir. Bunun için bir kasede soda ve tuzu karıştırın ve patates dilimlerini içine ekleyin. Yarım saat kadar beklettikten sonra patatesleri süzüp kızartın. Soda ile patatesleriniz leziz ve kıtır kıtır olacak.

ISINMADAN SAKIN ATMAYIN

Patatesleri yağ henüz yeterince ısınmadan eklemek, onların fazla yağ emmelerine neden olabilir. Bu olumsuz durumu önlemek için, sıvı yağ tamamen kızdıktan sonra azar azar tencereye ilave edin. Eğer çok miktarda patates aynı anda yağa atılırsa, üst üste binerek eşit şekilde pişmemelerine ve aşırı şekilde yağ emmelerine sebep olabilir.

FAZLA YAĞINDAN ARINDIRIN

Patatesleri iyice kızardıktan sonra tavadan alırken yağını iyice süzmeniz fazla yağını almanız bakımından önemlidir. Ayrıca patatesleri alacağınız tabağın alt kısmında havlu peçete ekleyerek patateslerin fazla yağını alabilirsiniz.

ÇITIR ÇITIR PATATES KIZARTMASI TARİFİ

Malzemeler

4 adetorta boy kızartmalık patates
2 su bardağı ayçiçek yağı
1/2 çay kaşığı tuz
Tercihe göre 1/2 çay kaşığı kuru baharat karışımı

1. adım: Üzerlerini fırçaladığınız kızartmalık patatesleri bol suda yıkadıktan sonra kabuklarını incecik soyun.

2. adım: Büyük dikdörtgenler halinde kestiğiniz patatesleri, uzunlamasına doğrayıp parmak şeklinde patatesler hazırlayın.

3. adım: Patates dilimlerini nişastalarını bırakması için tuzlu ve soğuk (buzlu) suda bekletin.

4. adım: Kızartma yağını derin bir tava ya da tencereye alıp yavaş yavaş kızdırın.

5. adım: Suyunu süzüp kağıt havlu yardımıyla kuruladığınız patatesleri kısık ateşte, derin yağda 3-4 dakika kadar pişirin. Aralarda karıştırmayın ve kızartmayın. Pişirin.

6. adım: Yağını süzdürdüğünüz patatesleri kağıt havlu serili servis tabağına alın. Yağın altını kapatın. Patatesleri soğuması için bekletin. Arzuya göre bu esnada onları toz baharatlarla çeşnilendirin.

7. adım: Ön pişirme işleminden geçen ve soğuyan patatesleri bu sefer gerçekten kızdırdığınız sıvı yağda altın sarısı renk alana kadar kızartın. Tuz ilavesiyle son lezzetini kattıktan sonra çıtır çıtır sevdiklerinizle paylaşın.