GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-09-2023 10:48   Güncelleme : 13-09-2023 10:51

Daniel, Adana ve Mersin’i Teğet Geçti

Daniel, Adana ve Mersin’i Teğet Geçti


İklim değişikliği tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Yaşanabilecek felaketlere dair uzman isimler de uyarılarda bulunuyor. Akdeniz’de ortaya çıkma ihtimali üzerinde durulan Akdeniz Kasırgası karşısında Mersin ve Adana illerinin etkilenebile ihtimali gözler önüne serildi.

Sosyal medya üzerinden felaketlere karşı uyarılarda bulunan Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, Akdeniz hakkında uyarılar yaptı. Kasırga üretmeye başladığını belirterek, "Bir Akdeniz kasırgası var. Bu Kasırga'nın yönü belli değil. Son güncelleme Doğu Akdeniz'den giriş yapacağını söylüyor. Yani Mersin ve Adana tarafından. Her güncellemeyi takip ediyorum. Bilgi vereceğim..." ifadesinde bulundu. 

Ancak ülkemizin güney kıyıları için beklenen tehlike gerçekleşmedi yön değiştiren kasırga Kuzey Afrika’yı yurdu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü de bu yön değişimini bir miktar öngörüyordu.

Kasırganın hedefi Libya oldu. Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Hareketi’nden Tamer Ramadan, Libya’daki yerel kaynaklarından elde ettikleri verilere göre kayıp sayısının da 10 bini aştığını söyledi. Ramadan en az 40 bin kişinin sel nedeniyle yerinden edildiğini belirtti.

Uzmanlar, önümüzdeki kış mevsimine yönelik de "Zor bir yaz geçirdik, aslında bu yaz sıcaklığını iklim değişikliğine bağlı modellemelerle bekliyorduk. Kış aylarındaki beklentimiz Kasım ayından sonra daha çok yağışların olduğu ve belli bölgelerde de soğuk havanın insan hayatını zorlayabileceği noktalara gelebileceğini gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

AdminAdmin