Her hafta Çarşamba Günü bir Aile Sağlığı Merkezi önünde toplanarak açıklama yapan Adana Tabip Odası ve SES üyeleri vergide adalet arayışlarını sürdürüyor.

 

HER GEÇEN GÜN FAKİRLEŞİYORUZ

Orhan Taç Aile Sağlığı Merkezi önünde ‘Vergi’de Adalet İstiyoruz” sloganıyla yeniden bir araya gelen hekim ve sağlık çalışanları adına açıklama yapan Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Erhan Özeren, “‘Vergide Adaleti Güçlendirdik’ diyen maliye bakanı, sağlık çalışanlarından yüksek vergi kesintisi yapmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: “Vergide adaleti güçlendirmek için önemli düzenlemeler yaptık’ diye açıklama yaparken sağlık çalışanları her ay ücretlerinden kesilen yüksek vergiler yüzünden artan enflasyon karşısında her geçen gün fakirleşiyor. Sadece 2021 yılında başlatılan kur korumalı hesaplarından kazanılan paralardan bile vergi almayan, gelire göre vergi adaletsizliği yaratan hükümetin son açıklamaları, yeni tasarruf paketi program inandırıcı olamıyor. Bu gün 15 Mayıs, ücretlerimizi aldığımız gün, Nisan ayında hak ettiğimiz ücretlerimizden her ay olduğu gibi bu ayda yüksek vergi kesintisine uğradık. Her malın ve hizmetin fiyatı sürekli artarken bizler her ay ücretlerimizden yapılan yüksek vergi kesintileri nedeniyle eksilmiş ücret alıyoruz.”

 

VERGİ’DE ADALETSİZLİK YARATILDI

Dr. Özeren, “Sadece sağlık çalışanlarından değil ücretli kesimlerden düşük ücret yüksek vergi kesintileri ve dolaylı vergilerin yüksekliği toplumda gelir ve vergide eşitsizlik adaletsizlik yaratmıştır. CHP Genel Başkanı Özgür Özel basına verdiği demecinde: ’Adalet istiyoruz. Verginin % 65’i dolaylı vergi. Sudan, sütten, ekmekten, sigaradan, benzinden elektrikten alınan vergi % 65. % 25 sizlerin aldığı maaşlardan kesiliyor. Sadece 100 liralık verginin 11 lirası, onda biri kazanılan paradan beyanname ile gelir vergisi. Sen gelir vergisini artır. Toplayacağın vergiyi artır. Vergi kaçıran yandaşlarında vergiyi topla.’ diyerek haftalardır ‘Vergide adalet istetiyoruz’ talebimizin artık ülkenin önemli gündemi haline geldiğini, talebimizin çalışanların ve halkın ortak talebi haline gelerek ortak mücadele hattına destek olacağını görüyoruz. 21 Şubat 2024 tarihinde her hafta Çarşamba günleri tüm ASM binalarında ve hastane önlerinde ‘Vergide adalet İstiyoruz’ eylemlerimiz on birinci haftasında devam ederken hükümetin yüksek enflasyon karşısında tasarruf tedbirleri paketi adı altında çalışanlara yeni yükler getirmesini kabul etmeyeceğimizi mevcut vergi yükünün çalışanların sırtına yüklemesine seyirci kalmayacağımızı bildirmek isteriz.”