EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-05-2023 09:36

E-devlet başvuru ekranı açıldı! 1,5 sene boyunca herkes 5.500 TL hibe para devlet yardımı alacak

Türkiye'nin her bir köşesinde süregelen kentsel dönüşüm çalışmaları, vatandaşların güvenli ve sağlıklı yaşam alanlarına kavuşmalarını hedefliyor.

E-devlet başvuru ekranı açıldı! 1,5 sene boyunca herkes 5.500 TL hibe para devlet yardımı alacak

1,5 sene boyunca herkes 5.500 TL hibe para devlet yardımı alacak. E-devlet başvuru ekranı açıldı- Türkiye genelinde başlatılan kentsel dönüşüm programı kapsamında 81 ilde e-Devlet başvurularıyla kira yardımı alabilirsiniz. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde aylık 5.500 TL'ye kadar, diğer illerde ise 2.000 TL'ye kadar kira yardımı yapılıyor. Detaylar ve başvuru süreci için makalemizi inceleyin.

2023 Yılında e-Devlet Başvurularıyla 81 İlde Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alınabilir!

Türkiye'nin her bir köşesinde süregelen kentsel dönüşüm çalışmaları, vatandaşların güvenli ve sağlıklı yaşam alanlarına kavuşmalarını hedefliyor. Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kensel Dönüşüm Genel Müdürlüğü, 81 ilde riskli yapılar için kira yardımı programını duyurdu. Aylık belirli bir miktar kira yardımıyla desteklenen bu program, vatandaşların daha güvenli ve modern konutlara geçişini sağlıyor.

81 İlde Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Tutarları Açıklandı!

Türkiye genelinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları, riskli yapıların yerine sağlam ve modern konutların inşa edilmesini hedeflemektedir. Bu kapsamda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 81 ilde kentsel dönüşüm kira yardımı programı hayata geçirildi. Vatandaşlar, kentsel dönüşüm kapsamında olup riskli yapıda yaşayanlar için aylık belirli bir miktarda kira yardımı alabilecekler.

Kentsel dönüşüm kira yardımı tutarları, il bazında farklılık göstermektedir. İşte 2023 yılı itibarıyla illere göre zamli son kentsel dönüşüm kira yardımı tutarları:

İstanbul: İstanbul'da kentsel dönüşüm kira yardımı aylık 3.500 TL olarak ödenmektedir.

Ankara, Antalya, Bursa, İzmir: Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı aylık 3.000 TL olarak ödenmektedir.

Adana, Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van: Bu illerde kentsel dönüşüm kira yardımı aylık 2.500 TL olarak ödenmektedir.

Kentsel dönüşüm kapsamında konut kredisi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, e-Devlet platformunu kullanarak başvurularını kolaylıkla gerçekleştirebilirler. İşte adım adım başvuru süreci:

E-Devlet Girişi: İlk adımda, kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer henüz e-Devlet şifreniz yoksa, PTT şubelerinden temin edebilirsiniz.

Arama Bölümü: Sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Uygulaması" yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Başvuru Sayfası: Kentsel Dönüşüm Uygulaması sayfasına eriştiğinizde, başvuru sürecini başlatmak için gerekli bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgiler arasında kimlik ve iletişim bilgileri, evin bulunduğu il ve ilçe gibi bilgiler yer almaktadır. Başvuru formunu dikkatli bir şekilde doldurun ve gerekli belgeleri ekleyin.

Başvurunun Değerlendirilmesi: Başvurunuz, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından değerlendirilecektir. Başvurunuzun onaylanması durumunda, size kredi kullanımı ile ilgili bilgilendirme yapılacak ve süreç hakkında detaylı yönlendirmeler sağlanacaktır.

Harun KayaHarun Kaya