Milyonlarca emekliyi ilgilendiren zam oranı hakkında yeni iddialar gündeme gelmeye devam ediyor. Gazeteci Fatih Portakal, Sözcü TV'de yaptığı açıklamada, emekli maaşlarına yüzde 25 oranında zam yapılacağını belirtti...

Mayıs ayının emekli maaş ödemeleri yaklaştıkça, yılın ilk dört ayındaki enflasyon verileri üzerinden hesaplamalar sürüyor. İlk dört ayın enflasyon farkı yüzde 18,70 olarak belirlenirken, mayıs ve haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından kesin zam oranı belli olacak. Bu dönemde emeklilerin maaşlarına enflasyon farkı oranında zam yapılması bekleniyor. Fatih Portakal da yaptığı açıklamada, emeklilere enflasyon farkından doğan zamların verileceğini ve bu zammın bir hak olduğunu vurguladı.

Temmuz'da 12.500 TL Maaş Vurgusu!

Portakal, açıklamasında “Yüzde 25 net. Bunu artık bir kenara yazabilirsiniz. Emekliler enflasyon farkından doğan zamları alacaklar. Onu malum biliyorsunuz. O verilen bir şey değil, hak ediyor emekliler. Yani şöyle düşünün 10.000 TL alıyorsanız yüzde 25'i 12.500 TL olarak Temmuz ayında bu şekilde maaşınız olacak. Tabii ekstra bir refah geliri beklemeyin. Onun olacağını tahmin etmiyorum” ifadelerini kullandı.

Emekli Maaş Zammı Ne Zaman Açıklanacak?

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı ile ilgili detaylar ve tarih merak ediliyor. Emekli maaşlarına her yıl altı aylık enflasyon verisine göre zam yapılıyor. Bu çerçevede, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından, emekli maaşlarına yapılacak zam oranı netlik kazanacak. Emekliler, her ayın ilk günlerinde bir önceki ayın enflasyon verilerini yakından takip ederek maaş zamlarını öğrenebilecekler.

Mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, altı aylık enflasyon verisine göre emekli maaşlarına artış yapılacak. Bu süreçte, emekliler de maaşlarına yapılacak zammı merakla bekliyor. Portakal’ın tahminine göre, temmuz ayında maaşlar yüzde 25 oranında artacak.