GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-11-2023 20:08

Gazeteci Tolga Şardan Tutuklandı

Gazeteci Tolga Şardan Tutuklandı


T24 yazarı ve deneyimli gazeteci Tolga Şardan, “MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu yargı raporunda neler var” başlıklı yazısı sebebiyle İstanbul Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında 1 Kasım’da tutuklandı.

Dezenformasyon yasası olarak da bilinen yasadaki “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan Şardan, Ankara’daki evinde gözaltına alındı.

Şardan yazısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulduğu ve yargıdaki yolsuzluk iddiaları konusunda tespitler içerdiği belirtilen bir raporu haberleştirmişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada habere konu böyle bir raporun olmadığını iddia etti.

Merkez, paylaşımında, “Tolga Şardan’ın, ‘MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?’ başlıklı 31 Ekim tarihli yazısı dezenformasyon içermektedir. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) iddia edildiği gibi bir raporu söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

Soruşturma kapsamında Şardan’ın Ankara’daki evine gelen polis ekipleri burada bir saate yakın arama yaptı.

Aramanın ardından gözaltına alınan Şardan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığı ile ifadesi alınmak üzere Ankara Adliyesine götürüldü.

Deneyimli gazeteci, buradaki sorgusunun ardından tutuklandı.

AdminAdmin