GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-12-2022 08:30   Güncelleme : 20-12-2022 08:52

Gürselpaşa‘daki İmar Cinayeti

Gürselpaşa‘daki İmar Cinayeti


Sayın Valim;

Adana’da betonlaşma ve ulaşım yoğunluğunu, sosyal donatı darlığını, ayrıca altyapı problemlerini uzun uzadıya anlatmama gerek yok. Yerel yönetimler konusunda uzman biri olarak kenti sıkı gözlemlediğinizi zaten çok iyi biliyorum. Şehrimizi yaşanır ve her alanda Türkiye’ye örnek olacak bir hale dönüştürme çabalarınızı da takdirle izliyorum. 

Ancak iradenizi kapsamayıp sorumluluk alanınız dışında kalan bir olaya dikkatinizi çekmek istiyorum. 

Seyhan Belediyesi yönetimi, Gürselpaşa’da (Türkmenbaşı’nın batısı ve Aliya İzzetbegoviç Bulvarı’nın güneyinde kalan alanda) imar yoğunluğunun 1.2’den 2’ye çıkartılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi’ne başvurdu. Komisyondan geçen karar BŞB Meclisinde de onaylandı. Geçtiğimiz hafta yapılan oturumda da itirazlar (sadece 20 oy kullanıldı: 11-9) reddedilerek imar değişikliği talebi karara bağlandı. 

BŞB Başkanımız Zeydan Karalar’ın onay vermesi halinde dosya Seyhan’a gönderilecek. 

Bu imar yükseltisi hem haksızlık hem de kent adına adeta bir cinayet içermektedir. 

Şöyle ki;

Öncelikle bölgedeki altyapı yıllar öncesinden 1.2 yoğunluk esas alınmak suretiyle düzenlenmiştir. Artan imar yoğunluğu yeni konut ve işyerleri demektir. Dolayısıyla sosyal donatı eksikliği ve trafik de dikkate alındığında, bölge içinden çıkılmaz bir hale sürüklenececektir. 

İşin bir de adaletsizlik boyutu var! 

Eğer bu teklifin kabulünden önce kentsel dönüşüme başlayan bir müteahhit iseniz imar yoğunluğu isteme hakkınız bulunmuyor. Ama hemen bitişiğinde başlayacak yeni bir kentsel dönüşümün imar yoğunluğu 2 üzerinden gerçekleşecek. 

Adalet bunun neresinde! 

Yıllardır atıl vaziyett yatırım amaçlı boşta tutulan arsalar da 2 yoğunluktan faydalanacak. Buna rant değil de ne denir? Birkaç ay önce inşaata başlamış olanların günahı nedir? 

Neresinden tutulsa elde kalıyor! 

Nihayetinde, bu karmaşık ve pis kokular yükselen imar yükseltisi (muhtemeldir ki) hem uzun süre yargıyı meşgul edecek hem de başlangıcından itibaren haksızlık zemini yaratmış olacaktır. Kentte ve vicdanlarda yaratacağı hasar da cabası. 

Sayın Valim;

Şehirleşmede ve adalette çifte standart yaratmamak; en önemlisi Adana’yı kaosa sürüklenmekten kurtarmak adına size önemli görev düşüyor.  

Süreç siyaset kapsamının dışında olup tamamen partilerüstü bir durumdur. Yerel yönetimler uzmanı olarak bir de sizin incelemenizde fayda var. 

Gerçekten var; çünkü başka Adana yok! 

Ali PEKMEZCİ

 

DR. SÜLEYMAN ELBAN VE YEREL YÖNETİMLER 

6 Haziran 1969 tarihinde Kırşehir’de doğdu. İlköğrenimini Almanya ve Kırşehir, ortaöğrenimini ise Kırşehir’de tamamladı. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde mezun oldu. 

1995-1996 yıllarında sekiz ay süre ile dil ve kamu yönetimi eğitimi için İngiltere de bulundu. 2003 yılında Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü şube müdürlüğüne atandı. Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı görev yaptı. 

İlki 2003 Yılında Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Mahalli İdareler alanında, diğeri de 2008 Yılında Portsmouth Üniversitesinde (İngiltere) Kamu Yönetimi ve Avrupa Birliği alanında PPP konulu olmak üzere iki adet yüksek lisans çalışması bulunmakta. 

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde görev yaptığı 13 yıl boyunca mahalli idareler reformu kapsamında hazırlanan kanunlar ile diğer ikincil ve alt düzenlemelerin çalışmalarında yer aldı. Mahalli idareler alanında düzenlenen birçok eğitim faaliyetinde eğitimci olarak görev yaptı. Bu alanda yayımlanmış çeşitli makaleleri bulunmakta. 

Vali Dr. Süleyman Elban'ın Kitapları: 

1. Belediye Gelirleri Kanunu 

2. Belediye Kanunu Uygulamaları  

3. Soru ve Cevaplarla Belediye Mevzuatı Altın Rehberi

4. Soru ve Cevap Mahalli İdarelerin Gelir ve Harcamaları

 

AdminAdmin