Daha önce Sabancı’ya ait olan ve 2015 yılında Erdemoğlu Holding tarafından satın alınan SASA’daki ek tesis inşaatında yaklaşık 1500 Hintli işçi çalıştırılıyor. Bu işçilerin şantiye dışına çıkması kesinlikle yasak.

Türk işçilerinin içeri sokulmadığı SASA-New PTA Projesinde GEMONT A.Ş. bünyesinde çalıştırılan Hintli işçiler taşeron firmaya hem ‘ekonomik’ geliyor hem de zaman mevhumu olmaksızın mesai yaptırılıyor. Masraflı oluyor gerekçesiyle Türkler yerine tercih edilen Hintli işçiler için barınma yemek gibi tüm imkanlar taşeron kuruluş Gemont A.Ş tarafından sunuluyor. 

Bu durum, Türkiye’nin ana sorunlarından birini oluşturan ‘Suriyelilerin ucuza çalıştırılması’na benzetiliyor. 

GEMONT’UN RUSYA’YA GÖTÜRDÜĞÜ TÜRK İŞÇİLER MAHSUR KALMIŞTI 

Adı geçen firma Rusya’ya bağlı Tacikistan’ın Etilen 600 bölgesinde bulunan Nizhnekamsk şehrinde rafineri inşaatında çalıştırmak üzere 2020 yılında yüzlerce Türk işçisini bu ülkeye götürmüştü. 

Ana firma Sibur ile Gemont A.Ş. arasında anlaşmazlıklar yaşanınca Gemont A.Ş.’nin iş sözleşmesi feshedildi. Gemont A.Ş. de çalışan 2 bin 200 işçinin ücretleri ödenmedi. 

Çaresiz kalan işçiler, Adana’da Gemont’un yeni yatırımlarında yüklenici firma olduğu SASA Polyester önünde basın açıklaması yaparak Gemont patronu Sadık Akman’dan ücretleri istediler. Ancak bir çözüm elde edilemedi. 

MAHKEME GEMONT’UN İFLAS BAŞVURUSUNU KABUL ETTİ

Bu yıl başında Tataristan Tahkim Mahkemesi resmi internet sitesinde paylaşılan belgede, şirketin iflas başvurusunun kabul edildiği vurgulanırken, “Gemont Limited Liability Company (LLC) Nizhnekamsk’ın iflas etmiş olarak tanınmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Tahkim mahkemesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türk firması Germont’un iflas başvurusunu mahkemeye 14 Temmuz’da gönderdiği, işletmenin alacaklılarına ödeyemediği toplam borç tutarının 18,6 milyar ruble olarak belirlendiği ifade edildi.

SASA’nın yönetim kurulu üyeleri arasında CHP Gaziantep eski milletvekili Mehmet Şeker de yer alıyor.