Başkan Zeydan Karalar, kent genelinde görev yapan 830 muhtara bilgisayar verdi.  

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, geçen yıl söz verdiği üzere; kentte görev yapan 830 muhtara, Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlenen yemekte bilgisayarlarını teslim etti. HiltonSA’da düzenlenen yemeğe katılamayan az sayıdaki muhtara bilgisayarları en kısa sürede teslim edilecek. 

800’e yakın muhtarın iştirak ettiği yemeğe yoğun katılımdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Zeydan Karalar, muhtarlara yönelik bilgisayar sözünü yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Göreve başladığından bu yana mali açıdan her geçen gün daha iyi hale geleceklerini defalarca dile getirdiğini belirten Başkan Zeydan Karalar, “Büyük deprem nedeniyle Adana Büyükşehir Belediyesi’nin geliri bu yıl 1,8 milyar lira azaldı. Fakat biz hesap adamıyız. Gelirimizi, giderimizi, yapacağımız işi planlarız ve bütçe hesaplarımız büyük oranda tutar. Her şeye rağmen durumu günden güne daha iyi hale getiriyoruz. Bilgisayar sözümüzü de yerine getiriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

GELİRİ ARTIRDIK, HİZMETİ KATLADIK, DEVASA İŞLERİ BORÇLANMADAN YAPIYORUZ

Mazotun, bitümün ve diğer girdilerin fiyatlarının katlanarak arttığını ama Adana Büyükşehir Belediyesi’nin halka hizmet yolunda mali sıkıntısının kalmadığını belirten Başkan Zeydan Karalar, gelirin dört katından fazla borcu olan bir belediyeden, 2024 bütçesinde; geliri borcunun dört katına ulaşan bir belediye haline gelindiğini duyurdu. Bu başarıyı halka daha iyi hizmet etmek için gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Zeydan Karalar, “Bu mali disiplin başarısı muhtarlarımızın, halkımızın taleplerini daha rahat yerine getirebilmek adına gerçekleştirilmiştir. İlmik ilmik örülerek yapılmış bir başarıdır. Alınan noktadaki durumla kıyaslandığında gelinen nokta adeta bir mucizedir. Bir önceki döneme göre şu ana kadar 3 kat fazla asfalt döktük. Buna rağmen mazot giderimiz azaldı. İş makinelerini satın alarak yılda 480 milyon lira kira miktarının Büyükşehir kasasında kalmasını sağladık. Atık ve enerji üretimi ile benzer tasarruflarla yılda 1,2 milyar lira kasada hizmet için kalıyor. Adana’nın gelirini de ciddi anlamda arttırdık. İş adamlarımızla vergi gelirlerinin artırılması konusunda yapılması gereken işlemle ilgili görüşmeleri sürdürüyorum. Bu kulvarda da Adana’nın geliri şu ana kadar yılda 1 milyar lira arttı. Borcu gelirinin 4 katı olan bir belediyeden, geliri borcunun 4 katı hale böyle geldik. Aldığımız iş makinelerinin tamamını, yaptığımız, yapacağımız altgeçitlerin tamamını, açtığımız ve açacağımız bulvarları, mahallelerimize, köylerimize yaptığımız hizmetlerin tamamını tek kuruş borçlanmadın yaptık.”

ADANA’NIN ÖNÜ AÇILDI, BU ADETA BİR MUCİZE

Pandemiye ve depreme rağmen belediyenin mali durumunu düzelterek devasa işler yaptıklarını ve bunu artırarak sürdürdüklerini anlatan Başkan Zeydan Karalar şöyle devam etti: “Adana’nın ekonomisi düzeldi, önü açıldı. Adana’nın artık hiçbir yerden borçlanmaya ihtiyacı kalmadı. Sayın Cumhurbaşkanımızın metro projemizi onaylamasını bekliyoruz Sadece bu proje onaylanırsa borçlanma için başvuracağız. Çünkü yaklaşık 300 milyon dolarlık bir iş. Metropollerde ulaşımı metrosuz çözmek mümkün değil. Tramvay projemiz de hayata geçtiğinde trafik sorununda azalma olacak.”

ADANA ARTIK KUVVETLİ VE MUKTEDİR

Adana’da yapılan diğer bulvarlar, yollar, kreşler, su ve hizmetlerle ilgili bilgi aktaran Başkan Zeydan Karalar, “Allaha şükürler olsun Adana artık böyle kuvvetli ve muktedir” dedi. 

Adana ile ilgili çok önemli işler ve hizmetler yaptıklarını ama Adana’nın önünü halka hizmet yolunda açmalarının yaptıkları en büyük iş olduğunu vurgulayan Başkan Zeydan Karalar, Adana için tempoyu yoğunlaştırarak çalışmaya devam edeceklerini açıkladı.