GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-09-2023 20:50   Güncelleme : 10-09-2023 20:58

İki Farklı İddia.. Belki İkisi de Birden!

İki Farklı İddia.. Belki İkisi de Birden!


Ankara Emniyeti’nce gerçekleştirilen operasyonda ismi daha önce eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığıyla gündeme gelen Ayhan Bora Kaplan ve ekibi gözaltına alındı.

Bir şikayet üzerine “işkence” iddiasıyla başlatıldığı öğrenilen soruşturma kapsamında Kaplan ve beraberindeki koruması U.P, Esenboğa Havalimanı girişinde yakalandı. Kaplan’ın bulunduğu araçta yapılan aramada 50 bin Euro, 800 dolar ve 10 bin 300 TL nakit para ile 2 adet ruhsatlı tabanca ele geçirildi.
 
Köln’e kaçarken yakalanan Kaplan ve gözaltındaki diğer isimlerin yarın Ankara Adliyesi’ne getirilmesi bekleniyor. Ancak bu dosya burada kapanmayacak gibi.
 
Öncelikle, şu ana kadar 25 kişinin gözaltına alındığı soruşturma kapsamına bazı emniyet ve adliye personelinin de dahil edildiği ifade ediliyor. Bunlar arasında Ankara eski Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’a yakın üstdüzey polislerin yer aldığı öğrenildi.
 
Süleyman Soylu‘nun göreve getirdiği Yılmaz’ın kadrosu İçişleri Bakanlığı’na Ali Yerlikaya‘nın getirilmesiyle birlikte dağıtılmıştı. Ayhan Bora Kaplan çetesine yönelik operasyonun Ankara emniyetindeki tasfiyelerden hemen sonraya denk gelmesi hiç de şaşırtıcı değil. 
 
 
OPERASYONUN DİĞER GEREKÇESİ MERSİN’DEN Mİ? 
 
Mersin’de görevden alındıktan sonra Ülkü Ocakları’ndan elini ayağını çeken Çağrı Ünel, geçen yıl 15 Mart’ta ülkücü olduğu iddia edilen 11 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Osmaniye ve Adana’da buluşup Mersin’e geldiği belirlenen grubun saldırısı sırasında Ünel, kendisine ait ruhsatsız silahla ateş ederek Emrullah Aslan’ın ölümüne neden oldu.
 
Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi Ünel’e müebbet hapis cezası verdi. Ancak 'Ünel’in suçu kendisine yönelik haksız fiilden kaynaklanan hiddetli ve şiddetli eylemin etkisi altında gerçekleştirdiğini' kabul eden mahkeme, müebbet hapsi 12 yıl hapis cezasına çekti. Ardından da yasadaki indirimi göz önüne alarak eski Mersin Ülkü Ocakları Başkanı’na cinayetten dolayı 10 yıl hapis cezası verdi.
Dava görüşülürken dosyada hiçbir şekilde MHP ve Ülkü Ocakları ibareleri geçmedi. 
 
ÇAĞRI ÜNEL YENİ BİR İFADE VERDİ Mİ?  
 
Ankara’daki bazı kaynaklar da, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yakın olduğu ileri sürülen Ayhan Bora Kaplan’ın gözaltına alınmasıyla başlayan büyük operasyonun cezaevindeki Çağrı Ünel’in özel savcılara verdiği yeni ifadenin ardından start aldığını ileri sürüyor.
 
Çağrı Ünel, halen kapanmamış olan eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayeti (30 Aralık 2022) dosyasına ilişkin yeni bilgiler vermiş olabilir mi? Buna ihtimal gözüyle bakılıyor ve Sinan Ateş cinayetine dair önümüzdeki günlerde önemli gelişmeler yaşanabileceğine işaret ediliyor.
 
Dolayısıyla toplam 13 tutuklunun bulunduğu dava dosyasının siyasi bir boyut kazanması söz konusu olabilir. Hatırlanacağı gibi Sinan Ateş cinayetine adı karışan saldırganların Ayhan Bora Kaplan’ın çiftliğinde atış talimi yaptığı iddia edilmişti.
 
Cinayette tetikçiyi (Eray Özyağcı)  kaçırdığı öne sürülen tutuklu Tolgahan Demirbaş'ın, dönemin MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz'un evinde gözaltına alınması polis tutanaklarında yer almamıştı.
Önümüzdeki günler şaşırtıcı gelişmelere sahne olabilir. 
 
ALİ PEKMEZCİ

 

 
 
 
AdminAdmin